Reklama

Siły zbrojne

Norwegia odbiera pierwsze K9 Thunder

Norwerski K9 Thunder. Fot. MO Norwegii
Norwerski K9 Thunder. Fot. MO Norwegii

Norweskie Siły Zbrojne odebrały pierwsze armatohaubice samobieżne K9 Thunder i wozy amunicyjne K10 zamówione w południowokoreańskiej spółce Hanwha Land Systems, które zostały przekazane na oficjalnej uroczystości na terenie zakładów producenta w Changwon w Korei Południowej.

Kontrakt o wartości 383 milionów USD dotyczy dostaw 24 armatohaubic samobieżnych K9 Thunder i 6 wozów amunicyjnych K10 oraz zapasu całej rodziny amunicji kal. 155 mm, pakietu wsparcia oraz zabezpieczenia eksploatacji tego systemu przez cały jego cykl życia. Umowa ta zastąpiła anulowany cztery lata temu zakup 24 egzemplarzy armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym Archer, których program był trapiony ciągłymi opóźnieniami.

Umowa na koreańskie armatohaubice została podpisana 20 grudnia 2017 roku i zawiera dodatkową opcję na kolejne 24 egzemplarze K9 Thunder i nieustaloną liczbę K10. Norwegia jest trzecim krajem europejskim, który zdecydował się na zakup tego lufowego systemu artyleryjskiego obok Finlandii. Kraj ten zakupił w lutym 2017 roku 48 używanych egzemplarzy tych wozów za kwotę 155 mln USD. Z kolei Estonia zdecydowała się na zakup 12 egzemplarzy z opcją na kolejnych 12.

K9 Thunder jest armatohaubicą samobieżną skonstruowaną przez południowokoreański koncern Samsung Techwin na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei i produkowaną obecnie przez południowokoreański koncern Hanwha Land Systems. Systemy te są lub będą niedługo używane przez: Estonię, Finlandię, Indie, Norwegię i Polskę, a Egipt jest zainteresowany tym systemem uzbrojenia i przeprowadza obecnie jego testy.

Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów o zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę.

Norweskie Thundery trafią najprawdopodobniej do batalionu artylerii norweskich wojsk lądowych, które obecnie eksploatuje 14 egzemplarzy amerykańskich armatohaubic M109A3GN pozyskanych z rezerw Bundeswehry w na przełomie lat 60 i 70. Systemy te są już dzisiaj zupełnie przestarzałe i mocno wyeksploatowane. Wymagają szybkiego zastąpienia i wycofania.

Reklama

Komentarze (10)

  1. Opel

    My sobie zrobiliśmy składaka. Archaiczna półautomatyczna brytyjska wieża i nowoczesne podwozie. Niestety wóz amunicyjny jak z XIX wieku. Bez automatyzacji. Zresztą nawet nie mamy do tego nowoczesnej amunicji. Jak zwykle wielka Polska kicha.

    1. Marek

      Nic nie wiesz o Krabie. Dostał to podwozie, które Anglicy zrobili dla do niego. Myśmy kupili samą wieżę. Podwozie kupili Koreańczycy. Teraz myśmy kupili je od Koreańczyków. Trzeba było kupić podwozie razem z wieżą już na samym początku.

    2. 0

      archaiczne to ty masz informacje w glowie i w dodatku bledne

    3. Davien

      Opel, a zobacz sobie debiut K-9 w 2010r tylko sie ni załam jak sie K-9 "sprawdziły".

  2. czepialski

    A zapomniał, więc pytanko nic nie piszą o wyposażeniu, czyli te działko to golas ciekawe ile jeszcze będzie trzeba dołożyć na norweskiego Topaza, pozycjonowanie INS/GPS, komunikację, osłonę dymki, WKM i co tam jeszcze będzie potrzebne.

    1. Esa

      Faktycznie. Bez tych wymienionych rzeczy to złom. Gdzie mu tam do naszego Kraba WKM.

    2. czepialski

      A widzisz gdzieś że pisze o złomie. Pisze o kosztach może warto poczytać ze zrozumieniem.

    3. Davien

      Patrząc na ich bojowy debiut w 2010r to okreslenie złom może wcale byc nie takie nie na miejscu. Uzyskana wtedy szybkostrzelnośc wynosiła 1 pocisk na 90 sek.

  3. Nomad

    Zapas 48 naboi a szybkostrzelnosc...12/s.Czyli wartosc bojowa gaubicy w terenie...4 minuty.Brawo.System idealny na konflikt z Rosją...4 minuty wytrzymamy...

  4. Jan

    Goździki wymieniać na Kraby sztuka za sztukę Stare sprzedawac wraz z amunicją w jak najlepszej cenie wprowadzając u nas standaryzacje na 155 mm wszystko

    1. 0

      goździk to dobry sprawdzony sprzet plywajacy w dodatku, lepsza amunicje dać mu i na krotszym zasiegu bedzie skuteczny

  5. Szwejk

    My powinniśmy sukcesywnie wymieniać wszystkie Goździki na Kraby sztuka za sztukę goździki powinny być sprzedawane wraz z amunicją w jak najlepszych cenach poza granice kraju wychodzić powinniśmy z kalibru 122 mm i wprowadzać standaryzacje 155mm minimalizować różnorodność kalibrow logistyka ulatwiona by była

    1. dropik

      jeden krab za goździka to więcej niż śmieszne. jak kupią łącznie 144 to będzie dobrze. nikt nie przewiduje wycofania dan więc nawet w mon zdają sobie sprawę , że nie ma pieniędzy..

  6. ppp

    Polska nie będzie używała tego systemu jako całości. My wykorzystujemy jedynie podwozie.

    1. Marek

      Zapominałeś tylko dodać, że podwozie, które wykorzystujemy jest zmodernizowanym przez Koreańczyków podwoziem od AS-90. Czyli dokładnie takim jakie miałby Krab, gdybyśmy kupili całość od Anglików na samym początku.

    2. Tred

      Niestety ale z podwozia się nie strzela. Tu liczy się wieża a Krab ma archaiczna.

    3. Tomasz32

      Ma półautomat, i to wystarczy. Dzisiaj oddaje się 3 strzały z jednej pozycji, i ją zmienia. Pełny automat tylko komplikowałby sytuację, i zwiększał rozmiary i masę wieży. To czego brauje to odpowiednia amunicja.

  7. Jak

    Czyli nasz krab to światowa liga

    1. Olek

      Tak. Druga liga. Krab z tym działem ma wspólne jedynie podwozie. A teraz ochlon z zachwytu.

    2. Tomasz32

      Krab jest lepszy niż to czym dysponuje artyleria rosyjska. A to najważniejsze. I nie jest to druga liga.

  8. Stigg2

    Jakie 12 strzałów na minutę??? Strona producenta K9 podaje 6-8 strzałów na minutę przez 3 min. ENG: The K9 is capable of firing a burst rate of 3 rounds in less than 15 seconds and a maximum rate of fire of 6 to 8 rounds in a minute for three minutes. Sustained rate of fire is from 2 to 3 rounds a minute for one hour.

  9. Klakier

    I nikt nie chce naszego Kraba....

    1. Sternik

      Nawet nie jest nikomu oferowany.

    2. Syplog

      Krab to k9+brytyjska wieza- czyli chca jednak

    3. PolskiObywatel

      W naszej zbrojeniówce marketing leży. Wystarczy sobie przypomnieć sprawe Peru i gromów.

  10. zdrugiejstrony

    Przecież Polska ma tylko podwozia Thunder

Reklama