Siły zbrojne

Northrop Grumman buduje radar "przeciwlotniczo-artyleryjski"

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman, współpracujący z amerykańskim Korpusem Piechoty Morskiej, poinformował o pomyślnym zakończeniu dwóch etapów programu opracowania trybu Ground Weapon Locating Radar (GWLR) dla radaru AN/TPS-80 Ground/Air Task-Oriented Radar (G/ATOR).

Pierwszym z osiągniętych "kamieni milowych" programu była ocena wstępna projektu, zakończona pomyślnie w lutym 2016 r. Natomiast w tym miesiącu z sukcesem zakończono ocenę ostatecznych założeń programu. Kolejnym punktem badań będzie próba integracji nowego trybu pracy systemu, co ma pozwolić na ocenę jego działania. W ramach próby mają zostać zebrane dane dotyczące wykrywania kilku zróżnicowanych celów, które posłużą do dopracowania nowego trybu pracy. Planowane jest jednoczesne wykrycie i śledzenie rakiet różnego typu oraz pocisków moździerzowych i artyleryjskich.

Opracowywany tryb GWLR to rozwiązanie wyłącznie programowe, zwiększające dotychczasowe możliwości systemu G/ATOR w zakresie wykrywania, śledzenia i identyfikacji rakiet i amunicji. Ma pozwolić na odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia w azymucie 360%, możliwy będzie też tryb pracy sektorowej.

Czytaj też: Nowy tryb pracy radaru G/ATOR. Wykryje także pociski artyleryjskie.

Stacja G/ATOR będzie wykonywała w sumie cztery różne zadania wykorzystując ten sam hardware. Realizowanie poszczególnych misji będzie możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania i w pełni sterowalnej anteny AESA (Active Electronically Scanned Array).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.