Reklama

Siły zbrojne

„Niewidzialne” myśliwce dla Holandii

Fot. ministerie van Defensie
Fot. ministerie van Defensie

Władze Holandii zdecydowały o zatwierdzeniu finansowania na partię ośmiu myśliwców nowej generacji F-35A Lightning II. W praktyce oznacza to, iż Holendrzy niemal na pewno nie wycofają się już z programu F-35 – podaje Flightglobal.

Decyzja o wydzieleniu środków finansowych na zakup ośmiu samolotów została zaaprobowana przez parlament Holandii. W perspektywie maszyny F-35 zastąpią w holenderskim lotnictwie zmodyfikowane myśliwce F-16AM/BM.

Pierwotnie Holendrzy planowali pozyskanie 85 myśliwców nowej generacji, jednak z uwagi na ograniczoną dostępność środków finansowych najprawdopodobniej zakupionych zostanie jedynie 37 samolotów. Biorąc pod uwagę, że obecnie na uzbrojeniu holenderskiego lotnictwa znajduje się według dostępnych informacji 61 F-16AM/BM, będzie to oznaczać dalsze ograniczenie liczebności sił powietrznych.

Docelowo holenderskie F-35 mają m.in. zostać zintegrowane ze zmodyfikowanymi bombami jądrowymi typu B61-12, które będą wprowadzone na uzbrojenie w ramach programu NATO Nuclear Sharing. Jednakże, tak znaczące ograniczenie docelowej liczby myśliwców stawia pod znakiem zapytania zdolności do skutecznego wypełniania zadań, zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne byłoby prowadzenie szerzej zakrojonych operacji w kilku obszarach jednocześnie (np. na Bliskim Wschodzie oraz w Europie Środkowo-Wschodniej).

Reklama

Komentarze (15)

 1. Jarek

  Czy wam się to podoba,czy nie,F-35 to przyszłość sił powietrznych,a im więcej krajów bierze udział w jego produkcji i zakupie,tym szybciej będzie dopracowany. Uważacie,że Brytyjczycy,Australijczycy,Holendrzy i inni,to idioci i wyrzucają pieniądze w błoto? Mam nadzieję,że i my dołączymy do tego grona w przyszłości i nie będziemy już skupować staroci.

  1. Trzcinsky

   A szwedzi i francuzi to idioci ktorzy nie wybrali f35?

 2. Trzcinsky

  Nie dziwi was fakt ze F-22 nie jest eksportowy ale F-35 juz jak najbardziej? Dajmy sobie spokój z amerykańskim szitem. Rafale, EuroFighter lub Gripen to najlepsze opcje. Osobiście zważywszy na nasza politykę obronna uważam wybór Gripena za najlepszy. Pozdrawiam

 3. Mike Texas USA

  For the love of God stay away from f35 program.

  1. Oj

   Dobrze piszesz tylko zrób to jeszcze raz po POLSKU!!!

  2. All California

   Maybe something more in this topic write buddy

 4. olo

  A mówili że nikt nie kupuje a tu nawet pacyfisci i masochiści Holendrzy kupują te cudeńka. Kiedyś taka cała sieciocentrycznie skofigurowana flota NATO będzie główna siłą walki z bandytami różnej maści..

  1. Oj

   Aaaa to Holendrzy kupili już i używają u siebie te zadeklarowane 85szt a teraz "dokupują " kolejne cudeńka. SUPER!!!!

 5. DLW40

  No właśnie a co z naszym nuclear sharing ? USA, Niemcy, WB oraz Francja nigdy nie wyrażą na to zgody. Niestety takich oddanych sojuszników mamy. Historia lubi zataczać koło. Po ostatniej wypowiedzi b. ministra obrony narodowej Pana Szeremietiewem nie mam złudzeń co do intencji Rosji i dalszej eskalacji konfliktu oraz destabilizacji całego regionu. Ponadto nowa doktryna wojenna Rosji zakłada użycie konwencjonalnej broni jądrowej w stosunku do kraju, który nie jest jej posiadaczem. Już jakiś czas temu można było przeczytać, że w sytuacji niekorzystnej dla Rosji dynamice potencjalnej konfrontacji może być ona użyta. Więc w celu zdestabilizowania bądź odebrania woli walki potencjalnemu przeciwnikowi, jej użycie jest wielce prawdopodobne. Ponadto może to mieć znamiona działań dywersyjnych - pseudo zamach terrorystyczny. Podejrzewa się, że taki ładunek mógłby być zdetonowany w środkowej Polsce bądź wschodniej u granic Ukrainy. Ten scenariusz jest doprawdy budzi grozę, jednak w opinii ekspertów jerst bardzo możliwi i oby nigdy się nie ziścił.

 6. pilot

  Już 30 lat latam na samolotach Su 22M4 i powiem wam, że lepszych maszyn i bardziej intuicyjnych w pilotaży nie widziałem. Na cholerę nam F 35 należy (i podkreślę to z całą stanowczością) zainwestować środki w ich modernizację, żeby doprowadzić te wspaniałe maszyny do standardu stealth. Taniej i co więcej nie trzeba będzie szkolić nowych pilotów.

  1. pilot taki jak ty

   Doprowadzic su-22 do standardu stealth?? tym pomyslem udowodniles ze nie jestes pilotem . Mam znajomego pilota , ktory latal na Su-22 i on oczywiscie czuje do nich sentyment i mowi ze to dobre maszyny ale na lata 90 a teraz sa całkowicie przestarzale a modernizacje tylko w malym stopniu poprawia ich mozliwosci i nie pzystosuja tych samolotow do wspolczesnego pola walki

  2. koleś

   Bo widocznie się nie nadajesz na F-16 hehe i nic poza Świdwinem , Powidzem, Piłą i Mirosławcem nie widziałeś. Jago wysoką rangą dowódca w PSP w razie wojny pierwszy poleci Pan w pole rażenia Pancyra i S-400 !!! Pozdrawiam Kup sobie pan jeszcze nokie 5110

  3. pilot2

   Ja też jestem pilotem i sądzę tak samo.

 7. Oj

  Rzeczywiście "niewidzialne" bo jeszcze ich nikt nie widział...

  1. Garry

   Ty to nie wszyscy...

 8. tadek

  docelowo każdy F35 może zostać doposażony w system pionowego startu i lądowania, to powoduje iż te pełnoskalowe mysliwce nie będą potrzebowały lotnisk ,co niebywale poszerza ich możliwosci działania

  1. mobile4you

   Gdzie wyczytałeś takie rewelacje?

 9. fidi

  Polska mogła by odkupić część tych F16 od Holendrów

  1. Moc

   A po co nam przestarzałe wersje, których utrzymanie kosztuje tyle samo co nowych? Taki zakup to żadne zwiększenie potencjału obronnego RP.

  2. Max

   Przecież to już ok 35-letnie złomki te holenderskie F-16

 10. Jądrowy_Janusz

  Czy Polska ma szansę na program NATO Nuclear Sharing?

  1. enek

   Na co nam nuclear sharing skoro nie mamy czym wysłać te pociski na wschód - ani rakiet balistycznych ani nowoczesnych samolotów? Ładujemy kasę w drabiny szturmowe i jelcze, bo nawet nie w czołgi.

 11. FK

  Żadna europejska armia nie jest w stanie utrzymać swoich obecnych stanów posiadania... Zjednoczenie wszystkich europejskich armii i krajów jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa Europy. Dodam, że zjednoczenie w przyjaźni i współpracy z USA (takie zjednoczenie Europy USA także popiera) a nie w opozycji do USA.

 12. smieszek

  Nam to nikt nie da dostępu do nuclear sharing ...bo z całym szacunkiem następnego dnia ..wszystcy wiemy gdzie one by "wylądowały"

  1. msud

   Polskie F-16 już uczestniczyły w 2014 w ćwiczeniach NNS we Włoszech.

 13. Tyberios

  Jeszcze trochę potną budżet obronny i wyprzedadzą sprzęt by kupić i utrzymać tych kilka maszyn a będą musieli rozwiązać Siły Lądowe.

  1. tadek

   tyberios ,ty o budżet tych co kupują F35 to się nie martw,martw się bardziej o budżet tych co to mają stare mig31 i su24 na wyposażeniu...

 14. SUM

  No to trzeba znaleźć jelenia do zakupu F35 , żeby przekręt się zbilansował.

 15. SUM

  No to trzeba znaleźć jelenia do zakupu F35 , żeby przekręt się zbilansował.

Reklama