Reklama

Siły zbrojne

Niepodległość Szkocji uderzy w potencjał obronny Wielkiej Brytanii

W Szkocji produkowane są komponenty wykorzystywane między innymi w okrętach podwodnych typu Vanguard, które stacjonują w bazie Faslane położonej na terytorium Szkocji. Fot. Royal Navy/MoD UK/Crown Copyright.
W Szkocji produkowane są komponenty wykorzystywane między innymi w okrętach podwodnych typu Vanguard, które stacjonują w bazie Faslane położonej na terytorium Szkocji. Fot. Royal Navy/MoD UK/Crown Copyright.

Po ogłoszeniu przez Szkocję niepodległości Wielka Brytania utraci znaczną część swojego potencjału przemysłu obronnego i lotniczego. Problemy mogą być związane między innymi z rozbiciem dobrze funkcjonującego łańcucha dostaw.

Brytyjska organizacja ADS, zrzeszająca przedsiębiorstwa z branży lotniczej, kosmicznej, obronnej i bezpieczeństwa wyraziła obawy odnośnie skutków potencjalnego ogłoszenia niepodległości przez Szkocję dla przemysłu obronno – lotniczego Zjednoczonego Królestwa. Podział terytorium Wielkiej Brytanii oznaczałby zaburzenie stabilnego otoczenia, jakie pozwala na rozwój potencjału przemysłowego do chwili obecnej.

Ogłoszenie przez Szkocję niepodległości wymusiłoby konieczność ustalania ram prawnych i finansowych współpracy przedsiębiorstw, które obecnie znajdują się na terytorium jednego państwa, a poszczególne firmy byłyby narażone na zaburzenie działania łańcucha dostaw. Co więcej, podział terytorium Wielkiej Brytanii przyczyni się do osłabienia brytyjskiej gospodarki i obniżenia wydatków obronnych, z czym w sposób oczywisty wiąże się zmniejszony poziom zamówień dla przemysłu. Wreszcie, zmiany granic Zjednoczonego Królestwa spowodują obniżenie stopnia brytyjskiej wiarygodności, zarówno jako członka organizacji międzynarodowych, jak i dostawcy uzbrojenia.

Referendum dotyczące niepodległości Szkocji planowane jest na 18 września 2014 roku. Jego ogłoszenie jest skutkiem działań Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która zdobyła większość w ostatnich wyborach do parlamentu Szkocji. Ewentualny podział terytorium Zjednoczonego Królestwa będzie mieć negatywne skutki nie tylko dla przemysłu obronnego, ale także dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, z uwagi na konieczność poważnych zmian w ich strukturze oraz ograniczenie poziomu ich finansowania związane z oddzieleniem gospodarki Szkocji od Wielkiej Brytanii i zmniejszeniem bazy podatkowej.

(JP)

Reklama

Komentarze (4)

  1. bubu

    Trochę podobne do unii Polski i Litwy. Litwini nas nienawidza mimo tego ze sami sie na potege samopolonizowali. W obu przypadkach zaczelo sie od unii personalnej a skonczylo na dobrowolnym samowynarodowieniu narodów, gdyby nie rozbiory to kto wie mozliwe ze język litewski by już nie istniał. Ciekawe swoja droga czy Szkoci znaja szkocki język?

    1. Jack

      Pewnie ze Szkoci znają język szkocki, problemem jest ze nie bardzo znają poprawny angielski hehe

  2. Miroo

    wygłupy pod publiczkę... żadnej wolnej Szkocji nie będzie...

  3. Jac

    Jak na razie to mimo usilnego lansowania tematu większość Szkotów jest za pozostaniem w Unii. A tak poza tym to tylko 10% całkowitej populacji Wielkiej Brytanii. Choć niewątpliwie utrudniłoby to życie reszcie Wielkiej Brytanii wymuszając np. rozwój sił lądowych.

    1. advisor

      A jakieś źródło na potwierdzenie twoich danych? Bo czuję się jakbym czytał brytyjską propagandę. Szkocja przez setki lat była olewana przez rząd w Londynie, nagle sobie o nich przypomnieli? Życzę im, by odłączyli się od londyńskiego burdelu jak najszybciej.

  4. jfkjkdfl

    Zaczną się na nowo bać Francuzów . Jeszcze zaminują ten Eurotunel .

Reklama