Siły zbrojne
Niemieckie miny przeciwpancerne na Ukrainie
Wśród pomocy wojskowej, wysłanej przez Niemcy na Ukrainę, znalazły się też nowoczesne miny przeciwburtowe typu DM 22 PARM.
Partia min tego typu miała zostać zdobyta przez wojska rosyjskie, a zdjęcia opublikował serwis Ukraine Weapons Tracker. Wcześniej Niemcy informowali o wysłaniu na Ukrainę łącznie 2 tys. min przeciwpancernych różnych typów.
#Ukraine: More previously unknown Western military aid to Ukraine is being unveiled - it appears that Germany delivered pretty rare PARM DM22 HEAT off-route anti-tank mines, which can strike enemy vehicles with fin stabilized rockets up 100 meters away. pic.twitter.com/rmXRx57Pmt
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) April 25, 2022
Teraz wiadomo na pewno, że są wśród nich systemy typu DM 22 PARM (Panzerabwehrrichtmine – mina przeciwburtowa). Istnieje kilka wersji min PARM, wprowadzonych po raz pierwszy w Bundeswehrze w latach 90. XX. Standardowa wykorzystuje jako sensor kabel światłowodowy, po najechaniu na który następuje aktywacja ładunku kumulacyjnego, pozwalającego na zniszczenie celu opancerzonego po przebiciu pancerza czołgu.
Według IHS Jane's już pierwszy wariant miał zdolność przebijania pancerza o grubości 600 mm i określone możliwości zwalczania celów chronionych przez osłony reaktywne. Pomocny mógł być w tym sposób wykorzystania min (zwalczanie słabiej chronionego, bocznego pancerza czołgu).
Czytaj też
System jest w stanie razić cele w odległości do 40 m, ograniczeniem jest długość kabla światłowodowego. Opracowano też zmodernizowany wariant, który ma dwa nowe czujniki: akustyczny, służący wstępemu wykryciu celu oraz termiczny. Umożliwiło to zwiększenie skutecznego zasięgu rażenia, według części źródeł podniesiono też przebijalność pancerza.
Czytaj też
Choć Niemcy podpisały Konwencję Ottawską zakazującą stosowania min przeciwpiechotnych, to miny przeciwpancerne (w tym przeciwburtowe DM 22) – dozwolone tymi przepisami – są nadal stosowane, a w ostatnim czasie pojawiały się nawet informacje o zwiększeniu zakresu szkoleń z ich wykorzystania, w związku z zagrożeniem ze strony Rosji dla państw wschodniej flanki NATO.
Czytaj też
Cechą charakterystyczną min przeciwburtowych jest możliwość zapewnienia pokrycia stosunkowo dużego obszaru, w stosunku do min które eksplodują bezpośrednio pod dnem rażonego pojazdu. Dlatego uznaje się je za ważny element obrony przeciwpancernej.
Zapory minowe, wykorzystujące systemy różnych typów (w tym głównie posowieckie miny ppanc., jak chociażby TM-62), są stosowane przez siły zbrojne Ukrainy z dużą skutecznością. Szef Kolegium Połączonych Sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley zwrócił niedawno uwagę w Kongresie, że stosowanie przez Ukraińców min pozwala im na kanalizowanie ruchu rosyjskich wozów bojowych, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je zwalczać za pomocą środków obrony przeciwpancernej, takich jak granatniki oraz pociski kierowane.
xdx
Zmodernizowana wersja PARM to PARM 2 posiada sensory rozpoznawające rodzaj pojazdów które się przemieszczają i atakuje tylko ten rodzaj na którego sygnaturę jest zaprogramowany - politycy uwalili jednak ten program na zasadzie iż człowiek ma decydować, a nie maszyna ( co przy minach ogólnie dość ciężko lol ) no ale tacy są politycy. Program PARM 2 został ukończony tak że jeżeli będzie wola polityczna może zostać uruchomiona produkcja.
DDR
Jak zawsze tylko naiwni podpisują wszelkie konwencje rozbrojeniowe o zakazie tego i owego oczywiście oprócz głównych graczy
V.S.O.P.
Belma w ogóle zaczęła produkować Tulipana?
Był czas_3 dekady
A czy wojsko go zamówiło czy na jego temat dialoguje technicznie?
Greedo
Tego nawet Belma nie wie.