Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie miny przeciwpancerne na Ukrainie

Mina PARM w wersji DM-12
Mina PARM w wersji DM-12
Autor. Bullpup/Domena publiczna/Wikimedia Commons

Wśród pomocy wojskowej, wysłanej przez Niemcy na Ukrainę, znalazły się też nowoczesne miny przeciwburtowe typu DM 22 PARM.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Partia min tego typu miała zostać zdobyta przez wojska rosyjskie, a zdjęcia opublikował serwis Ukraine Weapons Tracker. Wcześniej Niemcy informowali o wysłaniu na Ukrainę łącznie 2 tys. min przeciwpancernych różnych typów.

Teraz wiadomo na pewno, że są wśród nich systemy typu DM 22 PARM (Panzerabwehrrichtmine – mina przeciwburtowa). Istnieje kilka wersji min PARM, wprowadzonych po raz pierwszy w Bundeswehrze w latach 90. XX. Standardowa wykorzystuje jako sensor kabel światłowodowy, po najechaniu na który następuje aktywacja ładunku kumulacyjnego, pozwalającego na zniszczenie celu opancerzonego po przebiciu pancerza czołgu.

Reklama

Według IHS Jane's już pierwszy wariant miał zdolność przebijania pancerza o grubości 600 mm i określone możliwości zwalczania celów chronionych przez osłony reaktywne. Pomocny mógł być w tym sposób wykorzystania min (zwalczanie słabiej chronionego, bocznego pancerza czołgu).

Czytaj też

System jest w stanie razić cele w odległości do 40 m, ograniczeniem jest długość kabla światłowodowego. Opracowano też zmodernizowany wariant, który ma dwa nowe czujniki: akustyczny, służący wstępemu wykryciu celu oraz termiczny. Umożliwiło to zwiększenie skutecznego zasięgu rażenia, według części źródeł podniesiono też przebijalność pancerza.

Czytaj też

Choć Niemcy podpisały Konwencję Ottawską zakazującą stosowania min przeciwpiechotnych, to miny przeciwpancerne (w tym przeciwburtowe DM 22) – dozwolone tymi przepisami – są nadal stosowane, a w ostatnim czasie pojawiały się nawet informacje o zwiększeniu zakresu szkoleń z ich wykorzystania, w związku z zagrożeniem ze strony Rosji dla państw wschodniej flanki NATO.

Czytaj też

Cechą charakterystyczną min przeciwburtowych jest możliwość zapewnienia pokrycia stosunkowo dużego obszaru, w stosunku do min które eksplodują bezpośrednio pod dnem rażonego pojazdu. Dlatego uznaje się je za ważny element obrony przeciwpancernej.

Zapory minowe, wykorzystujące systemy różnych typów (w tym głównie posowieckie miny ppanc., jak chociażby TM-62), są stosowane przez siły zbrojne Ukrainy z dużą skutecznością. Szef Kolegium Połączonych Sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley zwrócił niedawno uwagę w Kongresie, że stosowanie przez Ukraińców min pozwala im na kanalizowanie ruchu rosyjskich wozów bojowych, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je zwalczać za pomocą środków obrony przeciwpancernej, takich jak granatniki oraz pociski kierowane.

Reklama

Komentarze (4)

 1. xdx

  Zmodernizowana wersja PARM to PARM 2 posiada sensory rozpoznawające rodzaj pojazdów które się przemieszczają i atakuje tylko ten rodzaj na którego sygnaturę jest zaprogramowany - politycy uwalili jednak ten program na zasadzie iż człowiek ma decydować, a nie maszyna ( co przy minach ogólnie dość ciężko lol ) no ale tacy są politycy. Program PARM 2 został ukończony tak że jeżeli będzie wola polityczna może zostać uruchomiona produkcja.

 2. DDR

  Jak zawsze tylko naiwni podpisują wszelkie konwencje rozbrojeniowe o zakazie tego i owego oczywiście oprócz głównych graczy

 3. V.S.O.P.

  Belma w ogóle zaczęła produkować Tulipana?

  1. Był czas_3 dekady

   A czy wojsko go zamówiło czy na jego temat dialoguje technicznie?

 4. Greedo

  Tego nawet Belma nie wie.

Reklama