Siły zbrojne
Niemcy: przeciwlotnicza tarcza z USA dla Bałtyku
Bundestag wyraził zgodę na wykonanie pierwszych prac w kierunku budowy niemieckich fregat przeciwlotniczych typu F127. Co ciekawe, mają one być wyposażone w amerykański system AEGIS.
Niemcy planują zbudowanie do sześciu fregat obrony powietrznej i przeciwrakietowej F127, które mają wejść na wyposażenie około 2034 roku. Przewiduje się, że część ich wyposażenia ma stanowić amerykański system zarządzania walki w obszarze obrony powietrznej AEGIS.
I to właśnie tego systemu będzie dotyczył pierwszy kontrakt, związany z programem nowych fregat. Jak pisze Hartpunkt, niemiecki parlament, który zgodnie z tamtejszym prawem zatwierdza wszystkie umowy modernizacyjne o wartości powyżej 25 mln euro, zgodził się na zlecenie za około 44,5 mln euro realizacji studium wykonalności integracji systemu AEGIS na nowych fregatach.
Stosowna umowa ma zostać zawarta w trybie FMS z rządem USA, a po stronie przemysłowej wykonawcą będzie Lockheed Martin. Równolegle trwają przygotowania do realizacji całego programu fregat typu F127. W 2025 powinna zostać podjęta finalna i formalna decyzja dotycząca wyboru wykonawcy, a w 2026 nastąpi podpisanie umowy na dostawy okrętów oraz oddzielnej umowy FMS na system AEGIS oraz dostawę pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Standard SM-6 i lżejszych Standard SM-2.
Czytaj też
W praktyce oznacza to, że niemieckie fregaty będą miały możliwość nie tylko zwalczania celów klasy samolot bojowy czy pocisk manewrujący, ale także pocisków balistycznych. Wstępnie zakłada się, że będą miały 10 tys. ton wyporności, a ich parametry pozwolą na udział w ochronie lotniskowcowych grup bojowych marynarki USA. Najprawdopodobniej wykonawcą będzie koncern TKMS, a same okręty zostaną zbudowane w oparciu o projekt A400. Wartość całego programu szacuje się na około 15 mld euro.
Dodatkową zaletą wykorzystania systemu AEGIS (zbudowanego pierwotnie dla marynarki wojennej USA) do zarządzania obroną powietrzną tych okrętów jest możliwość bezpośredniego współdziałania z systemem obrony powietrznej IBCS (zbudowanego pierwotnie dla U.S. Army), bo sami Amerykanie integrują oba rozwiązania, między innymi do obrony wyspy Guam, ale nie tylko. Jeśli więc Niemcy wprowadzą IBCS, co w dalszej perspektywie czasowej jest dość prawdopodobne biorąc pod uwagę wykorzystanie systemu Patriot przez Berlin i plany jego modernizacji, to fregaty F127 będą mogły tworzyć jednolitą „tarczę” obrony powietrznej i przeciwrakietowej z Patriotami. Co ciekawe, serwis informacyjny NDR zatytułował swój artykuł o fregatach F127 jako „obrona przeciwlotnicza dla Bałtyku”. Możliwe zatem, że Berlin chce wykorzystać te okręty również do działań na Morzu Bałtyckim.
Orthodoks
Też mogliśmy mieć Miecznika z AEGIS. Kto nam bronił?
yeti65
Czyli Niemcy szykują się na wojnę z Chinami, a nie z rusem.