Siły zbrojne

Niemcy inwestują w stare BWP

Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr

Niemiecki Bundestag zgodził się na zakup nowych termowizyjnych systemów obserwacji dla bojowych wozów piechoty Marder. Tego rodzaju modyfikację otrzyma aż 244 pojazdów.

Za 244 nowych systemów obserwacji termowizyjnej dla Marderów wraz z integracją i pakietem części zamiennych niemiecki resort obrony zapłaci około 27 mln euro. Konieczna więc była zgoda komisji budżetowej Bundestagu, bo wartość transakcji – w minimalnym stopniu – przekroczyła wymagany prawem w Niemczech próg 25 mln euro.

Niemieckie BWP Marder, eksploatowane od początku lat 70., otrzymały termowizory już wcześniej, w ramach planowych modernizacji (dziś służą one w większości w wersjach Marder 1A3, a część – Marder 1A5). Używane obecnie urządzenia tej klasy są jednak przestarzałe i nie są już wspierane, dlatego zaszła konieczność ich wymiany.

To już kolejny element procesu ulepszania BWP Marder, zrealizowany w ostatnich latach. Wcześniej zdecydowano też m.in. o zaopatrzeniu przynajmniej części z nich w nowe środki łączności/BMS oraz o dostosowaniu do odpalania (z otwartego włazu) ppk Spike-LR/LR2, zwanych w Niemczech MELLS i zastępujących starzejące się Milany, które wcześniej można było stosować w podobny sposób. Najcięższe Mardery 1A5, służące w liczbie kilkudziesięciu i dysponujące m.in. dodatkowym opancerzeniem, chroniącym przed wybuchami min i IED mają też przejść głębszą modernizację układu napędowego.

Warto zauważyć, że Niemcy inwestują w Mardery, choć w br. mają zakończyć się dostawy 350 BWP Puma (do 30 kwietnia przekazano 332 z nich). Nowe pojazdy są dopracowywane, dlatego konieczne jest utrzymanie w linii starszych wozów, służących nie tylko w jednostkach czynnych, ale i rezerwowych. Po przygootwaniu docelowej wersji Pum planuje się zamówienie około 200 dodatkowych wozów tego typu.

Berlin najwyraźniej doszedł do wniosku że wprowadzanie nowego sprzętu i ulepszanie istniejącego, który ma być wkrótce wycofany, nie tylko nie jest wewnętrznie sprzeczne, ale jest potrzebne do utrzymania i stopniowego rozwoju zdolności obronnych. BWP Marder będą mogły służyć do około 2030 roku.

Komentarze