Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: automatyczne granatniki przeciwko dronom

Wizualizacja nowego systemu antydronowego Bundeswehry. Fot. Hendsoldt
Wizualizacja nowego systemu antydronowego Bundeswehry. Fot. Hendsoldt

Niemiecki Hensoldt otrzymał kontrakt na dostawę dziesięciu radarów SPEXER 2000 3D, przeznaczonych dla nowego systemu zwalczania bezzałogowców Bundeswehry.

Radary SPEXER 2000 3D będą sensorem dla systemu zwalczania BSP niemieckiej armii, opartego na transporterach Boxer. Firma Hendsoldt, odpowiedzialna za dostarczenie radarów poinformowała o podpisaniu umowy z norweskim Kongsbergiem, który jest głównym wykonawcą i integratorem tego systemu.

Uzbrojenie nowego niemieckiego systemu antydronowego stanowi bowiem zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Kongsberg Protector, z granatnikiem automatycznym 40 mm przystosowanym do wykorzystania amunicji programowalnej. Z kolei radar SPEXER 2000 3D zostanie z nim zintegrowany i będzie służyć do wskazywania celów.

Według Hensoldt, przyznanie kontraktu poprzedziły strzelania próbne, przeprowadzone z powodzeniem na niemieckim poligonie Baumholder. Warto w tym miejscu zauważyć, że system oparty na granatniku automatycznym będzie mieć relatywnie niewielki zasięg ognia i będzie służyć przede wszystkim do zwalczania najmniejszych dronów (klasy mini/mikro). Z drugiej jednak strony, użycie granatnika automatycznego jako efektora może zapewnić korzystny stosunek koszt-efekt i możliwość zwalczania stosunkowo dużej liczby dronów przez jeden system.

Niemcy zdecydowali się na pozyskanie tego rodzaju zestawu do zwalczania BSP w celu zapewnienia odpowiedniej osłony jednostkom wydzielanym do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (VJTF) na 2023 rok. Niemiecką „szpicę” ma chronić dziesięć tego typu systemów.

Producent, koncern Hensoldt, zapewnia, że radary SPEXER, jakie trafią na Boxery, są zdolne także do wykrywania innych celów, np. śmigłowców, załogowych samolotów, wreszcie naziemnych pojazdów. Pozyskany przez Niemców system ma więc możliwości potencjalnej rozbudowy – gdyby dodano do niego rakiety przeciwlotnicze krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu, mógłby zwalczać nie tylko drony, ale też np. śmigłowce bojowe. Na razie jednak nie ma informacji o takich planach, natomiast docelowy system przeciwlotniczy „dolnego piętra” Bundeswehry ma być pozyskany w ramach odrębnego programu NNBS, prawdopodobnie uwzględniając warianty pojazdów Boxer z armatami 35 mm i wyrzutniami rakiet.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama