Reklama

Siły zbrojne

Rakietowe zbrojenia Bundeswehry

Obecnie prowadzone przez Bundeswehrę zakupy broni przeciwpancernej dadzą duże zdolności w ciągu paru lat, ale z bronią przeciwlotniczą jest dużo gorzej. Rakietowe zbrojenia niemieckiej armii komentuje redaktor Jakub Palowski.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Blaszak

    I to są zbrojenia rakietowe a nie to co u nas..... defiladowe zakupy sprzętu z żałosny zapasem rakiet.....

    1. rED

      Masz kasę? To zapłać.

  2. Orthodox

    Problemem Niemców nie są braki sprzętowe, czy zapóźnienia modernizacyjne, a gotowość operacyjna pozostająca na znikomym procencie. To główny efekt postzimnowojennych zaniedbań. Mimo nakładów sporo poniżej deklarowanych 2%, to jedna z największych i być może najnowocześniejsza europejska armia.

    1. Nikodem

      Bundeswehra już dziś należy do najnowocześniejszych armii Europy i globu. W 2030 r. wdrożone zostaną do służby w siłach lądowych, powietrznych i morskich wszystkie zamówione systemy uzbrojenia, z reguły nowej generacji. Tym samym Bundeswehra będzie jedną z najnowocześniejszych armii świata obok USA czy Japonii. Ciekawostką jest to, iż większość tego uzbrojenia jest niemieckiej lub europejskiej w kooperacji produkcji. Niewiele jest broni z USA.

    2. Orthodox

      I mówimy tu o kraju, który sromotnie przegrał obie wojny światowe i de facto pozostaje pod okupacją. A my, ,,zwycięzcy" możemy im pozazdrościć takiego okupanta.

    3. Nikodem

      Niemcy przegrały II wojny światowe, i wyrosły na mocarstwo polityczne i gospodarcze globu, to pewien fenomen, którego ja sam nie do końca potrafię uchwycić, zrozumieć. Niemcy po II wojnie światowej skoncentrowały się na odbudowie gospodarki, przemysłu i odniosły sukces. Natomiast USA jest i będzie obecne w RFN poprzez liczne udziały w ich gospodarce, przemyśle, handlu, usługach itd. Bazy US. Army mają nad Renem jedynie wymiar symboliczny tak naprawdę.

  3. EUropa

    Film ogolnie OK, ale co do OPL to sie nie calkiem zgodze. Niemcy to kraj ramowy i od zawsze nr 1 w europejskim NATO, jezeli chodzi o OPL. Te zakupy rakiet to tylko takie uzupelnienia, gdyz na razie nie wiadomo dla samych Niemiec, na czym stoja. Jak juz bedzie podpisana umowa na TLVS i zacznie byc wprowadzany to beda odpowiednie zakupy rakiet. Jezeli chodzi o wszelakie OPL krotkiego zasiegu to rzeczywiscie, w ramach rozbrojenia zlikwidowano wszystko. Aktualnie prowadzona jest jednak faza analityczno-przygotowawcza(zasmialem sie teraz, bo o polskich fazach a-p pomyslalem) i BW zdaje sobie sprawe, ze trzeba luke uzupelnic. Mysle, ze bedzie to zrobione dosc szybko, bo jest to "palacy" problem. Ogolnie Niemcy ida, a raczej musza isc, na wielkie zakupy(nie tylko rakiet) po 30 latach oszczedzania, wycofywania i gadania o "FriedensDividende"/Dywidenda pokojowa po 1989r. z okazji konca Zimnej Wojny.

  4. Sternik

    A po co kupować broń skoro można te pieniądze rozdać "lekarzom" i "inżynierom" na zasiłkach.

    1. Xorer

      Albo imigrantom z Afryki, aby się "integrowali".

    2. A ruskie czołgi witać kwiatami

    3. Aha

      Jakby to, delikatnie ujac, niemiecki budzet MON to 220 miliardow PLN a polski to... niecale 50 miliardow PLN, wiec bym sie tak nie martwil Niemcami. Zreszta, Niemcy moga go w kazdej chwili podniesc nawet o 50 czy 100 miliardow (tylko wola polityczna o tym decyduje) a Polska to raczej duzo zwiekszyc nie moze, zreszta jakie to relacje w tych liczbach sa - roznica kosmos.

  5. Bret

    Poważnie wątpię w tą zamożności Niemiec. Wyciągu 10 lat realne emerytury spadły tam o ponad połowę. Niemiecki emeryt już nie jest postrachem turystycznych destynacji a niemieckie biura podróży więdną.

    1. Akula

      Chciałbym aby wysokość mojej emerytury "spadła" do tej niemieckiej połowy. I aby mnie było stać choć raz na kilka lat na te "turystyczne destynacje". Znaj proporcją, mocium panie!

    2. Mad Max 2

      Polski lot o polski condpr za 700mln pln TEŻ Morawiecki zrobił taki interes Hahahaha

    3. Nikodem

      Wyobraź sobie kolego, iż nadal jest to jedno z najbardziej zamożnych społeczeństw świata. Pomimo gigantycznych kosztów zjednoczenia kraju, czy inwestycji w wysokie technologie, i zmian strukturalnych w gospodarce. My im nigdy nie dorównamy.

Reklama