Reklama

Siły zbrojne

Newy i artyleria przeciwlotnicza na Dragonie [Defence24.pl TV]

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

W trakcie ćwiczeń Dragon-17 przeprowadzono strzelania bojowe pododdziałów obrony przeciwlotniczej. Uczestniczyły w nich dwa dywizjony 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony powietrznej z wyrzutniami Newa-SC oraz dywizjon zabezpieczenia z zestawami Grom.

3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej jest związkiem taktycznym integrującym pododdziały rakietowej obrony przeciwlotniczej Sił Powietrznych. Zasadniczym jej uzbrojeniem są systemy Newa-SC i to z nich wykonywano strzelania, w których brali udział żołnierze 34. Śląskiego dywizjonu rakietowego OP oraz 35. Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego OP.

 

W ćwiczeniu wzięły też udział jednostki 38. dywizjonu zabezpieczenia OP z zestawami przenośnymi Grom, jak i obsługi armat ZU-23-2, służących do bezpośredniej osłony zestawów przeciwlotniczych. Oprócz wymienionych typów uzbrojenia, na wyposażeniu brygady pozostaje też jeden zestaw S-200WE Wega-C.

Newa Dragon
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

Zestawy Newa, jak i system Wega zostały zmodernizowane przez polski przemysł, jednak obecnie wymagają pilnego wprowadzenia następcy. Do jednostek rakietowych Sił Powietrznych przewiduje się wprowadzenie zarówno zestawów średniego zasięgu Wisła, jak i systemu krótkiego Narew.

Newa Dragon
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

Czytaj więcej: Patrioty w 2020 roku? Macierewicz o nowej ofercie dla Wisły

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował niedawno o otrzymaniu oferty pozwalającej przyspieszyć dostawę pierwszych systemów Patriot w programie Wisła do 2020 roku, z systemem dowodzenia Raytheon w roli rozwiązania przejściowego przed włączeniem w system IBCS. Jednocześnie jednak mają one zostać zintegrowane z modułem dowodzenia IBCS równolegle z armią amerykańską (na podstawie procedury „yockey waiver") zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

Czytaj więcej: MON na debacie Defence24.pl: Offset z myślą o nowych rynkach i innych programach. "Dominująca rola" polskiego przemysłu w produkcji SkyCeptora 

 

Niezmiennie przewiduje się realizację wcześniej uzgodnionych założeń offsetowych jak i podpisanie umowy międzyrządowej (LOA) na I etap programu do końca tego roku. Propozycja jest analizowana, i na razie nie została ani przyjęta ani odrzucona.

Czytaj więcej: Trzy kluczowe obszary transferu technologii Wisły [ANALIZA]

W drugiej fazie ma się odbyć integracja z pociskami SkyCeptor jak i radarem dookólnym. Memorandum podpisane w lipcu br. zakłada, że umowa LOA na drugą fazę programu zostanie sygnowana do końca przyszłego roku. Polski MON i przemysł chcą w ramach programu Wisła uzyskać szeroko zakrojony transfer technologii. Z kolei przebieg programu Narew ma zostać powiązany z programem Wisła.

 

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.