Reklama

Siły zbrojne

NATO odeprze atak cybernetyczny. „Odpowiedź zgodnie z Artykułem 5”

Fot. NATO.
Fot. NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że Pakt Północnoatlantycki może podjąć decyzję o odpowiedzi na atak cybernetyczny wobec jednego z państw członkowskich na podstawie artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli w ramach systemu obrony kolektywnej.

Podczas seminarium dotyczącego transformacji NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że atak cybernetyczny może wywołać odpowiedź zgodnie z zasadami artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli w ramach systemu obrony kolektywnej. Wezwał do wzięcia pod uwagę „bardziej aktywnej” polityki odnośnie działań w cyberprzestrzeni w trakcie przygotowań do szczytu w Warszawie w 2016 roku.

Jak zauważył Jens Stoltenberg, operacje w przestrzeni informatycznej są obecnie kluczową częścią praktycznie wszystkich kryzysów i konfliktów. Komentatorzy podkreślają, iż w wypadku wystąpienia zagrożenia ze strony państwa dysponującego znacznymi zdolnościami w cyberprzestrzeni istnieje możliwość przeprowadzenia ataków istotnie utrudniających bądź nawet uniemożliwiających funkcjonowanie systemów infrastruktury krytycznej gospodarki narodowej, a nawet wyposażenia sił zbrojnych.

Sekretarz generalny NATO stwierdził również, że w celu utrzymania odpowiedniego poziomu zdolności Paktu niezbędne są inwestycje w obronność. Zwrócił szczególną uwagę na cięcia w krajach europejskich, kontynuowane także w trakcie ostatnich lat, pomimo zwiększenia zagrożenia.

Podczas gdy my zmniejszyliśmy nasze wydatki obronne, inni zwiększyli. Rosja inwestuje w nowe czołgi, nowe samoloty, nowe okręty nawodne i podwodne oraz pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Chiny testują pierwszą grupę lotniskowcową i tworzą kolejną (...) Musimy zmierzyć się z faktem, że nie mamy już dłużej monopolu na nowoczesne technologie w ramach Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg zaznaczył wyraźnie, że współpraca w ramach NATO nie może zastąpić zwiększenia narodowych wydatków na obronność. Podkreślił, że konieczne jest wypracowanie i ćwiczenie scenariuszy podejmowania przez Sojusz decyzji politycznych w wypadku nagłych zagrożeń, takich jak ataki rakietowe, cybernetyczne czy napaść ze strony nieoznakowanych żołnierzy. Przypomniał także o konieczności rozwijania systemów rozpoznania i wywiadu NATO, uznawanych za szczególnie istotne w wypadku zagrożenia o charakterze hybrydowym. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Marcinho

    W jaki sposób zastosuje się artykuł 5 TW w przypadku cyberataku? Zbrojnie, a więc klasycznie, czy w sieci? Nie bardzo rozumiem, jak można odpowiedzieć narzędziem art. 5 TW na cyberatak. Załóżmy, że dżihadyści z ISIS sparaliżują system informatyczny Pentagonu, to NATO, uruchamiając art. 5 TW, wysyła tam swoje siły zbrojne?

  2. praktyk

    To już zaczyna być SF z naciskiem na F. W tej materii jestem bliżej niż znacząca większość a gadające głowy i ich urzędnicy mają o tym pojęcie takie jak kura o pierścieniach Saturna. Jest dokładnie jedna metoda skuteczna aby odeprzeć atak - wyłączyć wszystkie sieci.

    1. Dareios

      To wtedy po co nam w ogóle cybernetyczny agresor skoro sami przeprowadzimy najskuteczniejszy atak? To tak jakby żołnierz na polu walki w celu uniknięcia śmierci z rąk wroga sam sobie strzelił w łeb

Reklama