Siły zbrojne

NATO certyfikuje bazę lotniczą w Estonii. Od 1 maja wzmocnienie Baltic Air Policing

Fot. Airman 1st Class Dana J. Butler/USAF.
Fot. Airman 1st Class Dana J. Butler/USAF.

Służby techniczne amerykańskich sił powietrznych certyfikowały elementy wyposażenia estońskiej bazy lotniczej Ämari, niezbędne w celu stałego rozmieszczenia sił Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zakres przeprowadzonych prób dotyczył systemu awaryjnego wychwytywania samolotów, który został zmodernizowany w celu spełnienia standardów NATO. Podczas testów dwa myśliwce F-15 przejechały po pasie startowym z prędkością 130 mil na godzinę (około 210 km/h) z obniżonymi hakami ogonowymi. Po wychwyceniu haków przez liny samoloty zostały stopniowo zatrzymane.

Według przedstawicieli USAF, certyfikacja systemu awaryjnego zatrzymywania samolotów to „krytyczny” krok na drodze do doprowadzenia bazy Ämari do zgodności ze standardami NATO. Jest to tym bardziej istotne, że w Estonii od 1 maja mają stacjonować siły Paktu Północnoatlantyckiego wydzielone do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing.

Według pierwotnych planów baza Ämari miała zostać dostosowana do standardów NATO do 2015 roku. Jednakże, wskutek wydarzeń na Ukrainie władze Estonii zadeklarowały przyspieszenie prac, a Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o rozmieszczeniu w estońskiej bazie części zwiększonych sił przeznaczonych do ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

(JP)

Komentarze