Siły zbrojne

Naddniestrze: zerwane negocjacje, Rosja gotowa do interwencji

Ćwiczenia rosyjskiego kontyngentu sił pokojowych, stacjonującego na terytorium Republiki Naddniestrza. Fot. mil.ru.
Ćwiczenia rosyjskiego kontyngentu sił pokojowych, stacjonującego na terytorium Republiki Naddniestrza. Fot. mil.ru.

Przedstawiciele separatystycznej Republiki Naddniestrza zrezygnowali z udziału w kolejnej turze rozmów pokojowych, oskarżając Mołdawię oraz Ukrainę o eskalację napięcia w strefie przygranicznej. Jednocześnie Rosja wyraziła gotowość do przeprowadzenia interwencji zbrojnej w regionie.

Jak informuje dziennik „Kommiersant”, władze Republiki Naddniestrza nie wezmą udziału w kolejnej rundzie negocjacji tzw. „grupy 5+2”, zajmującej się ustaleniami dotyczącymi przyszłości spornego terytorium. Rezygnacja z udziału w negocjacjach ma być umotywowana rzekomym wprowadzeniem przez Mołdawię sankcji gospodarczych przeciwko Republice Naddniestrza, a także ustanowieniem blokady terytorium separatystycznej republiki przez władze Ukrainy.

Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej mieli jednocześnie zapewnić o gotowości do podjęcia działań zbrojnych w celu „wymuszenia pokoju od każdego agresora”. W ostatnim czasie zauważono wzrost aktywności militarnej w regionie, zwłaszcza wśród wojsk należących do separatystycznej republiki. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przygotowują się natomiast do przeprowadzenia ćwiczeń konwojowania pomocy humanitarnej, co może oznaczać wstęp do otwartej interwencji zbrojnej.

Kolejna tura rozmów dotyczących statusu Naddniestrza jest planowana na 10 i 11 kwietnia 2014 roku. W negocjacjach biorą udział rząd Mołdawii, Ukraina, rząd Republiki Naddniestrza, Rosja oraz OBWE (w charakterze mediatora). Status obserwatorów mają natomiast Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Od momentu wybuchu kryzysu na Ukrainie władze Mołdawii wielokrotnie wyrażały obawy dotyczące możliwej rosyjskiej interwencji na terytorium separatystycznej republiki.

(JP)

Komentarze