Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2019: zapytania ofertowe na Javeliny i Herculesy

Fot. Maciej Szopa / Defence24
Fot. Maciej Szopa / Defence24

W czasie pierwszego dnia trwania targów MSPO szef Inspektoratu Uzbrojenia, generał bryg. Dariusz Pluta przekazał gen. Charlesowi Cooperowi , szefowi Agencji ds. Współpracy Obronnej, zajmującej się m.in. procedurą FMS, zapytania ofertowe dotyczące przeciwpancernych pocisków rakietowych FGM-148 Javelin i samolotów transportowych C-130H Hercules.

Chodzi o 60 wyrzutni i 180 pocisków Javelin wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Broń ta ma zasilić Wojska Obrony Terytorialnej.

 „Podpisaliśmy umowy z naszym partnerem amerykańskim w sprawie złożenia zapytania ofertowe go dotyczącego pocisków przeciwpancernych i wyrzutni Javelin. […] One nie mają zastępować Spike’ów. One mają uzupełniać zdolności Wojska Polskiego. Trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej.” – tłumaczył potrzebę zakupu minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

 

 Drugie zapytanie ofertowe ma dotyczyć zakupu „w krótkim czasie” pięciu C-130H Hercules. Biorąc pod uwagę wymienioną wersję tego samolotu chodzi więc o używane maszyny z nadwyżek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

 Potwierdza to wypowiedź ministra Błaszczaka: „Druga umowa dotyczy zwiększenia wojskowej floty samolotów transportowej. Zwiększenia o pięć Herculesów. To są statki powietrzne młodsze od tych, których używa obecnie Wojsko Polskie, a więc wzmocnią jego możliwości bojowe. […] Teraz będziemy ustalali szczegóły i w krótkim czasie Herculesy trafią na wyposażenie SZ RP.”

 Jest jednak raczej wątpliwe aby nowe Herculesy dołączyły do obecnie eksploatowanych w bazie w Powidzu pięciu C-130E. Biorąc pod uwagę ich wiek i zużycie w grę będzie wchodziło raczej ich zastąpienie. Był może nawet w ciągu najbliższych miesięcy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. jurgen

    a co tańsze Spike LR czy Javelin ?

    1. Covax

      Javelin z ostatniego zamówienia DoD prawie 200 k dolców

    2. Zmechol

      Spike-LR. Za sztukę płaciliśmy MESKO ok 155 tys . Javelin, oficjalnie to ~176 tys , ale ostatnie dostawy były kontraktowane po 199 tys .

    3. vvv

      podobna cena, spike jest ZNACZNIE lepszy niz javelin.

  2. Dalej patrzący

    Jeżeli chcą kupować kppanc, to JAGM albo lepiej Brimstone. Sieciocentryczne, pozahoryzontalne, wieloplatformowe i szybkie. Chyba, że po zakupie okaże się w przyszłości, że mamy je... za darmo przekazać Ukrainie...a my z radością wykonamy polecenie Wujka Sama...

    1. Marek

      Przecież te PPK dla WOT mają być. Nie wiem po co by im miały być Brimstone?

    2. Analityk

      A od kiedy JAGM albo Brimstone to broń podobna do Javelina? To jest zupełnie inna klasa pocisków do innych zastosowań.

    3. vvv

      30kg ppk do przenoszenia na plecach? a 100kg wyrzutnia to pewnie na lektyce? :D

  3. Profesor

    Javeliny dla WOT to dobry pomysł. Mają nieco mniejsze możliwości niż SPIKE-LR, raczej zblizone do SPIKE-MR, ale za to są dużo prostsze w obsłudze i nie wymagają intensywnych szkoleń. W WOT mają być najprawdopodobniej na poziomie batalionu. Na niższych poziomach ma być polski Pirat. Dzięki takiemu duetowi WOT będą dobrze wyposażone w broń ppanc. Pozostaje wciąz otwarta kwestia ppanc dla wojsk operacyjnych i miejmy nadzieję że zostanie to także szybko załatwione.

    1. Covax

      Kolego przeczyta Frag out Spike vs. Javelin. Autorstwa J.Wolskiego to zmieni zdanie na temat Javelina. Że nie wspomne i rozróżnieniu T72BM3 od PT91 przy rozdzielczości 64x64 lub 128x128

    2. Ginawa

      Jakoś to mnie nie przekonuje. Zwłaszcza, że liczba śladowa. Znane jest oficjalne uzasadnienie dlaczego nie wspieramy własnego przemysłu ?

    3. Z prawej flanki

      Za zakup Javelinów ktoś z WRiA powinien pójść siedzieć, bo to ordynarny wałek. Spike-LR to zaawansowany pocisk, na dodatek produkowany po części w Polsce, do którego mamy pełną logistykę, system szkolenia i kontrolę nad kosztami LCC- ale jest drogi (za sztukę płacimy MESKO ~155 tys ). I dlatego stwierdzono, że Spajki w WOT będą tylko na szczeblu batalionu, a szczebel niżej- do kompanii trzeba wybrać prostsze pociski, jako uzupełnienie lepszych Spajków, które będzie można wdrożyć w większej skali. No i wybrano- Javelina, który zgodnie z założeniami, ma mniejszy zasięg od Spajka, tylko jeden, uproszczony trym naprowadzania, znacznie prymitywniejszą optolektronikę... i za którego US Army w ostatnich zamówieniach płaciło po 199 tys za sztukę. Tak- jako uzupełnienie bardzo zaawansowanych i drogich Spajków, kupujemy mniej zaawansowane Javeliny, które są od Spajków DROŻSZE. Bajki o prostszym szkoleniu włóż sobie w buty- Szkolenie operatorów Spika możesz ograniczyć tylko do jednego trybu (FaF), a wtedy będzie ono wyglądało dokładnie tak samo jak szkolenie na Javelina. A nie- przepraszam- będzie wyglądało lepiej, bo Spiki są w naszej armii od 10 lat, mamy do nich całą infrastrukturę, instruktorów i symulatory.

  4. Polish blues

    60 wyrzutni i 180 pocisków? Na cały WOT? Może autor chciał napisać 600 wyrzutni i 1800 pocisków?

Reklama