Siły zbrojne

MSPO 2019: Przeciwpancerne Javeliny i używane Herculesy dla wojska

Fot. Senior Master Sgt. Charles Delano/US National Guard.
Fot. Senior Master Sgt. Charles Delano/US National Guard.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w czasie targów MSPO w Kielcach zostaną podpisane wnioski o dostawę ze Stanów Zjednoczonych systemu przeciwpancernego Javelin oraz transportowców C-130 Hercules. Te drugie zostaną pozyskane w ramach programu Excess Defense Articles, czyli z nadwyżek sił zbrojnych USA.

Z komunikatu MON zapowiadającego wizytę szefa resortu Mariusza Błaszczaka na targach wynika, że we wtorek 3 września zostaną podpisane wnioski Letter of Request w sprawie dostaw systemu przeciwpancernego Javelin oraz Herculesów, a oprócz tego będą sygnowane – nieokreślone w komunikacie – umowy na dostawę sprzętu dla Sił Zbrojnych RP.  

Oficjalnie MON nie podał szczegółów wniosków LOR, jakie mają zostać wysłane do Stanów Zjednczonych. Z informacji Defence24.pl wynika jednak, że ten dotyczący samolotów Hercules ma objąć pięć maszyn w wersji C-130H po remoncie i modernizacji. Te samoloty są wciąż używane m.in. w Gwardii Narodowej sił powietrznych USA. W Polsce miałyby zastąpić starsze Herculesy C-130E, również pozyskane z nadwyżek USA (Excess Defense Articles). W br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny w programie „Drop”, mającym wyłonić następcę C-130E.

Z kolei wniosek o systemy przeciwpancerne Javelin obejmuje przypuszczalnie, według nieoficjalnych informacji, kilkadziesiąt wyrzutni i mniej niż 200 pocisków. Javelin to system przeciwpancerny wyposażony w pociski naprowadzane za pomocą głowicy termowizyjnej, na zasadzie „odpal i zapomnij”, zdolny do atakowania celów z górnej i przedniej półsfery. Maksymalny zasięg to w zależności od wersji 2,5 do ponad 4 km.

Producentem obu systemów jest koncern Lockheed Martin, natomiast proces ich pozyskania będzie prowadzony w trybie międzyrządowym. W wypadku Herculesów będą obowiązywać zasady dotyczące sprzętu z nadwyżek sił zbrojnych USA (Excess Defense Articles).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.