Siły zbrojne

Pięciu chętnych na następcę polskich Herculesów

Fot. Senior Airman Jonathan Stefanko/USAF.
Fot. Senior Airman Jonathan Stefanko/USAF.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego dotyczącego programu Drop, w praktyce - następcy samolotu transportowego Hercules, zgłosiło się pięć podmiotów. 

Jak dowiedział się Defence24.pl, w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu o rozpoczęciu dialogu technicznego na dostawę średnich samolotów transportowych Drop, tj. do 31 lipca 2019 r., zgłosiło się pięć podmiotów.

Kpt. Krzysztof Płatek, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, przekazał, że są to:

  • Leonardo S.p.A.;
  • Airbus Defence and Space S.A.U.;
  • Embraer S.A.;
  • Boeing Company i
  • Lockheed Martin Aeronautics Company.

W dialogu technicznym programu Drop nie wskazano jednoznacznie, jakiego rodzaju samolotów poszukują Siły Zbrojne RP. Termin "średni samolot transportowy" dotyczy bowiem zarówno C-130E Hercules, jak i C-295. Biorąc jednak pod uwagę wiek obu konstrukcji i przewidywany na 2022 rok termin wycofania C-130E, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że chodzi o nabycie następców wiekowych pięciu Herculesów, jakie służą w Siłach Powietrznych. Harmonogram programu wskazuje, że faza analityczno-koncepcyjna ma trwać od września 2019 do maja 2020 r., co oznacza, że wybrana maszyna mogłaby niejako "z marszu" zastąpić  wycofane Herculesy.

Komentarze