Reklama

Siły zbrojne

Moździerze LMP-2017 dostarczone do WOT

moździerze LM
Autor. Aneta Gawle/ZM Tarnów

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A.  zakończyły dostarczanie tegorocznego wolumenu lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 do WOT. Ostatnia partia moździerzy, licząca 82 sztuki trafiła 28 października br.  do składu materiałowego (pierwsza tegoroczna partia w liczbie 50 sztuk trafiła tam w sierpniu). Piątkowa dostawa była jednocześnie ostatnią partią w ramach całej umowy z 12 grudnia 2018r. Terminowe dostarczenie tegorocznego wolumenu było więc pomyślnym sfinalizowaniem kontraktu sprzed 4 lat.

Reklama

Umowa z 2018r. dotyczyła pozyskania w latach 2019-2022 na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i Wojsk Lądowych lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 kalibru 60 mm. Obejmowała także szkolenie instruktorów, rusznikarzy, a także pakiety: e-learningowy i logistyczny. Łącznie Zakłady Mechaniczne „Tarnów" dostarczyły 780 sztuk tego wyrobu: w roku 2019 – 150 sztuk, w 2020 – 204, w 2021 – 294 a w 2022 – 132 sztuki.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Terminowe sfinalizowanie tej umowy świadczy o rzetelności naszej firmy oraz o zdeterminowaniu wszystkich zatrudnionych w niej pracowników i władz spółki. Wykonanie 780 sztuk LMP-2017 w 4 lata i przekazanie ich do odbiorcy w kilku partiach – zgodnie z harmonogramem przewidzianym w umowie - nie byłoby możliwe bez rzetelnej, konsekwentnej pracy naszej kadry - konstruktorów, pracowników produkcji czy osób odpowiedzialnych za handel.
Henryk Łabędź, Prezes Zarządu ZM Tarnów
Autor. WOT

Prezes Łabędź wyraził także nadzieję na podpisanie nowych umów. – Wierzę, że firma w najbliższej przyszłości pozyska kolejne takie kontrakty, zwłaszcza w obliczu powstania nowego wyrobu – lekkiego moździerza piechoty LMC, który podczas tegorocznych targów MSPO otrzymał nagrodę specjalną Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj też

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półpośrednim (cel widoczny ze stanowiska ogniowego) w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych.  

Do lekkiego moździerza piechoty LMP-2017 stosuje się następujące typy nabojów: – 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60,\ – 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem oświetlającym S-LM60,\ – 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60N (M60-HE).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Meduza

    Moździerz 60mm to żart czy komedia? Nazwisko tego który to wymyślił? O Nobla naiwności ma szansę się ubiegać.

  2. Pucin:)

    @żelazny2 - wpisz sobie jak wygląda na szybkiego wymiatanie wroga - Wojna w Ukrainie. Szturm Gruzinów na „wagnerowców” hitem sieci - Tym LMP-2017 jak na zdjęciu ----- strzelanym ogniem półpośrenim to co najwyżej kury z kurnika możesz wymiatać/ganiać.

  3. żelazny2

    Świetny sprzęt do szybkiego wymiatania wroga z ukrycia. Duża skuteczność pocisku (znacznie większa niż granatniki 40mm czy granaty ręczne), mała masa, światowa czołówka w tej kategorii sprzętu. Ruscy mogą zazdrościć, co widać tutaj po niektórych krytycznych wpisach.

  4. Pucin:)

    Bzdura totalna - tylko projekcja granatów poza horyzont - zatem winna być zakupiona odmiana strzelająca na 3 do 3,5 km - LMP-2017 z płytą oporową i dwójnogiem - waga bojowa zestawu 20 kg + pojazd piechoty lekkiej LSV/ILV (transport obsługi 2 + amunicja i systemy obserwacji pola walki - dron bojowy - kwadrokopter).

  5. szczebelek

    Wolę moździeż od szukania okazji by rzucić granatem z krzaków 🤣

  6. rwd

    Zbyt mały kaliber, by to cudo mogło dać realne wsparcie piechocie. Siła ognia niewielka ani to nie wystraszy ani tym bardziej nie zada znaczących strat. Za takim moździerzem musiałaby podążać ciężarówka z amunicją, żeby ostrzał miał jakiś sens. W IIWS lekkie moździerze pon. 80 mm nie sprawdziły się choć na początku wojny miało je na uzbrojeniu wiele armii.

    1. Mackack

      Dokladnie, juz lepszy bylby profesjonalnie zaprojektowany dron do zrzucania granatów moździerzowych jak to robia Ukraincy

  7. MazowieckiSeparatysta

    Strasznie niskie te zdolności produkcyjne. 780 metalowych rur przez 4 lata?

  8. Valdi

    Przypomnijmy 41 mln PLN za 780sztuk czyli 40tys PLN sztuka 👍👍👍 pod warunkiem że wszystkie mają celownik cyfrowy 👍👍👍 co widać na zdjęciu 🍓🍓🍓

    1. Paweł P.

      @Valid zmień ksywę na "Przypominam" 😉

    2. Valdi

      Drogi Pawle 🍓🍓🍓z dużą chęcią 👍👍 natomiast jak sam widzisz ja proponuję tylko kontekst w którym oceniamy wiadomości 👍👍👍 można powiedzieć znalazłem swoją niszę na portalu 🇦🇺🇦🇺🇦🇺

Reklama