Reklama

Siły zbrojne

Nowoczesna amunicja do Langust i Raków. PGZ wykonawcą Narwi [AKTUALIZACJA]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

W obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano umowy na dostawy pocisków rakietowych do wyrzutni rakietowych kalibru 122 mm WR-40 Langusta oraz BM-21 Grad i RM-70 i moździerzy samobieżnych Rak. Minister Mariusz Błaszczak poinformował też o zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej w programie Narew, jego wykonawcą będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

W Sochaczewie podpisano dwie umowy dotyczące pozyskania amunicji do środków artyleryjskich Wojska Polskiego. Pierwszy kontrakt będzie dotyczy pozyskania 2,3 tys. sztuk amunicji M-21 FE HD, czyli pocisków odłamkowo-burzących do wyrzutni WR-40 Langusta oraz BM-21 Grad i RM-70. Producentem tych pocisków jest spółka Mesko S.A.

Pociski te mają donośność ponad 40 km. Pierwsza partia tej amunicji, opracowanej w ramach pracy B+R została zakupiona przez wojsko jeszcze w 2019 roku, było to ponad 800 sztuk. Nowa transza to 2,3 tys. rakiet za kwotę 96 mln zł, z dostawą do 2023 roku.

Druga umowa została podpisana z konsorcjum PGZ, Dezametu, Mesko i Nitro-Chemu. Na jej podstawie, za ponad 256 mln zł Wojsko Polskie otrzyma więcej niż 23 tys. sztuk amunicji moździerzowej RAK-HE-1, przeznaczonej do moździerzy Rak. Dostawa odbędzie się w latach 2022-2024, będzie ona mogła być wykorzystywana przez 122 moździerze, jakimi ma dysponować do tego czasu Wojsko Polskie. Amunicja ta zapewni zdolności rażenia na dystansie ponad 10 km.

Szef MON poinformował też o zaakceptowaniu wniosków z fazy analityczno-koncepcyjnej programu Narew. Będzie on realizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową, a sam program będzie mieć na celu m.in. ustanowienie w krajowym przemyśle zdolności do budowy systemów rakietowych.

Reklama
Reklama

Program Narew jest kluczowy dla Sił Zbrojnych RP. Zestawy tego typu mają być wprowadzane zarówno do Sił Powietrznych (3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, to w tej jednostce minister ma zakomunikować o dalszym przebiegu programu), jak i do Wojsk Lądowych (dywizyjne pułki przeciwlotnicze), a być może także do jednostek Marynarki Wojennej. – Program przewiduje rozległe wykorzystanie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz transfer technologii Po zakontraktowaniu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA w 2018 r., kontynuujemy budowę – tym razem niższej warstwy - nowoczesnego systemu obrony przestrzeni powietrznej Polski – podał w komunikacie MON.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama