Reklama

Siły zbrojne

MON wdraża Strategiczny Przegląd Obronny

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Podsekretarz Stanu w MON Tomasz Szatkowski poinformował, że 19 września br. minister obrony narodowej podpisał niejawną decyzję w sprawie implementacji rezultatów Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016 (SPO) – podaje MON. Wyniki Przeglądu będą więc wdrażane w Siłach Zbrojnych RP, w tym w planach modernizacyjnych.

Według komunikatu MON dokument zawiera zadania, rozdzielone dla poszczególnych części resortu obrony narodowej wraz z terminem ich wykonania, wynikające z wniosków wskazanych w niejawnym raporcie z SPO.

Resort poinformował też, że opracowywany przez Sztab Generalny projekt dokumentu "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026” jest dostosowywany do wniosków ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Dokument powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

Decyzja MON podpisana 19 września otwiera drogę do wdrożenia zapisów SPO w planowaniu rozwoju SZ RP. Szczegółowe zapisy Przeglądu są niejawne, jednak podstawowe założenia zostały ujawnione w Koncepcji Obronnej RP przyjętej w maju bieżącego roku.

Czytaj więcej: Ambitne plany MON. Koncepcja Obronna przełomem ilościowym i jakościowym? [ANALIZA]

Strategiczny Przegląd Obronny zakłada znaczne wzmocnienie i zmiany strukturalne w polskiej armii, tak aby w perspektywie kilkunastu lat zwiększyć zdolności samodzielnej obrony. Przewiduje między innymi skupienie modernizacji polskiej armii na programach zapewniających zdolności do obrony terytorium kraju i obrony kolektywnej, jak i zwiększenie liczebności – do około 200 tys. żołnierzy wraz z formowanymi Wojskami Obrony Terytorialnej.

Dokument zakłada między innymi sformowanie dodatkowej dywizji wojsk operacyjnych, wzmocnienie struktur związków taktycznych, jak i wdrożenie programu czołgu podstawowego nowej generacji, zamiast wcześniej planowanego Wozu Wsparcia Bezpośredniego Gepard.

Kwestią sporną pomiędzy ośrodkiem prezydenckim a MON jest natomiast zaplanowana w ramach Przeglądu reforma systemu dowodzenia. W ramach SPO zaplanowano m.in. przywrócenie szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego roli naczelnego dowódcy na czas wojny, odtworzenie osobnych dowództw rodzajów sił zbrojnych oraz powołanie w ramach SG WP Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia.

Czytaj więcej: BBN odpowiada MON ws. systemu dowodzenia [News Defence24.pl]

BBN zgadza się z pierwszymi dwoma punktami, ale w odpowiedzi na projekt MON zamiast Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia zaproponowało powołanie Dowództwa Sił Połączonych na szczeblu operacyjnym. Zważywszy na fakt, że implementacja SPO w tym zakresie wymaga zmian ustawowych, a co za tym idzie w praktyce zgody prezydenta, wnioski Przeglądu w odniesieniu do systemu kierowania i dowodzenia będą mogły być wdrażane dopiero po ustanowieniu konsensusu politycznego w tym obszarze.

Czytaj więcej: Królikowski: powołanie Dowództwa Sił Połączonych będzie oznaczało dwuwładzę [WYWIAD]

Kluczowym elementem SPO jest też budowa własnego systemu antydostępowego, utrudniającego prowadzenie potencjalnej agresji wobec Polski i zajęcie nawet części terytorium kraju. Z tego powodu przewiduje się między innymi zwiększenie zakresu inwestycji w systemy artyleryjskie jak Homar czy Krab. Nie mniej ważna jest budowa kompleksowego systemu rozpoznania czy walki elektronicznej.

Finansowanie działań zakładanych w ramach SPO ma stać się możliwe dzięki stopniowemu zwiększaniu wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do 2030 roku. Projekt stosownej ustawy został już przyjęty przez parlament i czeka na podpis prezydenta.

Zobacz też: SKANER Defence24: Koncepcja Obronna RP. Królikowski: Wiedza ekspercka, narzędzia analityczne i gry wojenne

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Macorr

    Wyraża czyli co? Wydrukują w paru egzemplarzach?

  2. As

    Implementacja, koncepcja to jak dla mnie słowa, które zastępują słowo zakupy, przedsięwzięcia, unowocześnianie sprzętu. To coś na czas kiedy na nic nie ma kasy.

  3. TT

    Czy to ten SPO, który był pisany przez gen. Samola, absolwenta Akademii Wojsk Pancernych w Moskwie o czym informowała Kancelaria Prezydenta?

  4. mi6

    Super! Będzie wdrażany! Po dwóch latach rządów nowej ekipy! No to teraz tylko czekać jak się posypią kontrakty na Wisłę, Narew, Orkę, Homara i inne robale.... ps.Bareja się kłania...

Reklama