Reklama

Siły zbrojne

MON pracuje nad rozporządzeniem ws. ewidencji wojskowej

Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc
Fot. chor R.Mniedło/11LDKPanc

Na stronach rządowych opublikowano projekt rozporządzenia MON ws. ewidencji wojskowej. Dokument organizuje zasady prowadzenia ewidencji żołnierzy zawodowych, odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz rezerwistów; reguluje m.in. prowadzenie ewidencji elektronicznej oraz papierowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zaproponowane przez MON przepisy regulują prowadzenie ewidencji różnych grup osób o różnym stosunku do wojska - od wszystkich osób, które podlegają kwalifikacji wojskowej (jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji, to ok. 9 mln osób), po żołnierzy zawodowych. Regulacje dotyczą też żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, ochotników odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i żołnierzy aktywnej oraz pasywnej rezerwy.

Projekt rozporządzenia wykonuje przepisy obowiązującej od kwietnia ubiegłego roku ustawy o obronie ojczyzny. Przed jej wejściem w życie kwestię ewidencji wojskowej regulowały trzy rozporządzenia MON z maja 2010, października 2010 oraz października 2014; utraciły one moc po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny. W myśl proponowanych w projekcie przepisów ewidencja wojskowa prowadzona będzie dwojako - w postaci elektronicznej bazy danych oraz w postaci papierowej. Za jej prowadzenie odpowiedzialni mają być: szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, szefowie poszczególnych Wojskowych Centrów Rekrutacji, kierownicy odpowiednich komórek oraz dowódcy poszczególnych jednostek wojskowych.

Reklama

Czytaj też

Za prowadzenie ewidencji w odniesieniu osób podlegających rejestracji, kwalifikacji wojskowej i obowiązkowi służby wojskowej odpowiadać ma szef WCR właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby; tak samo w przypadku osób znajdujących się pasywnej rezerwie oraz osób "podlegających albo spełniających inny rodzaj obowiązku obrony". W przypadku osób zgłaszających się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jest to szef tego WCR, do którego spłynął wniosek. W przypadku żołnierzy zawodowych ewidencje prowadzić ma dowódca jednostki, w której dany żołnierz służy i podobnie w przypadku żołnierzy aktywnej rezerwy. Projekt reguluje również ewidencję pracowników resortu obrony narodowej; kwestia ta, jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, nie była to do tej pory uregulowana.

Przysięga LA CSAiU
3 września 2022 przysięga LA CSAiU
Autor. CWCR

Wpisaniu do elektronicznej ewidencji nie będą podlegać osoby pracujące w instytucjach związanych z wywiadem - w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz w Służbie Wywiadu Wojskowego. Rozporządzenie określa również dokumenty ewidencyjne, które zawierać będą dane osobowe poszczególnych osób, w tym m.in. karty ewidencyjne czy teczki personalne żołnierzy zawodowych. "Sformalizowanie wzorów dokumentów ewidencyjnych ułatwi prowadzenie ewidencji wojskowej w szczególności po ogłoszeniu mobilizacji, ogłoszeniu stanu wojennego i w czasie wojny" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Czytaj też

Do projektu zostały dołączone wzory kart ewidencyjnych dla żołnierzy zawodowych, żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, oficerów rezerwy, pracowników resortu obrony narodowej oraz dla osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, a także wzory m.in. ksiąg ewidencji czy teczek personalnych żołnierzy zawodowych. W proponowanych rozwiązaniach przewidziano również "Kartę poszukiwania", zakładane przez szefów WCR dla osób, które np. nie zgłosiły się na kwalifikację wojskową czy "nie zgłosiły się na wezwanie szefa WCR w sprawach obowiązku obrony Ojczyzny".

Obecnie projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. ostatni

    Gdy Rosjanie wpawdzili to miesiac temu- w polsce byl szal ze to zniewolenie:)

Reklama