Reklama

Siły zbrojne

Gen. Piotrowski zabiera głos: Bądźmy silni i skonsolidowani

Autor. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski wystosował publiczny apel w związku z informacjami przedstawionymi wczoraj przez Ministerstwo Obrony Narodowej w sprawie rosyjskiego pocisku, którego szczątki znaleziono pod Bydgoszczą. Poniżej cytujemy cały komunikat opublikowany przez DORSZ.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Szanowni Państwo, dzień dobry, mówię do Państwa z miejsca kierowania Ćwiczeniem Anakonda i dowodzeniem Dowództwa Operacyjnego rozmieszczonego w północnej części Polski. Mówię do Państwa dlatego, że w ostatnich godzinach odebrałem wiele telefonów, przeczytałem wiele informacji od ludzi, którzy piszą do mnie o tzw. „burzy medialnej", jaka zapanowała w przestrzeni.

Mówię do Państwa w istotnym dla Polski i Sił Zbrojnych momencie określonej sytuacji bezpieczeństwa. Za wschodnią granicą mamy wojnę w Ukrainie, która nie wiadomo ile czasu jeszcze będzie trwała i w jaki sposób będzie się toczyć. Mamy cały czas zdeterminowanego przeciwnika, który podsyła nam migrantów. Mamy cały czas dużą aktywność Sił Zbrojnych, wiele ćwiczeń i realizujemy wiele dla poprawy bezpieczeństwa Polski.

Reklama

Czytaj też

Mówię do Państwa, bo chciałem zwrócić się z apelem o rozsądek, o to abyśmy w nadchodzących dniach bardzo ważyli emocje, abyśmy byli rozsądni w tym co robimy, abyśmy bardzo ambitnemu i agresywnemu przeciwnikowi nie dawali pożywki, nie dawali się dzielić na grupy. Bo ten przeciwnik już tylko na to czeka. Apeluję do Państwa, abyśmy byli silni i skonsolidowani. Abyśmy się nawzajem wspierali, aby nigdy więcej nie dochodziło do sytuacji, które pomagają przeciwnikowi, a szkodzą nam.

Od września 2018 roku, przyjmując obowiązki powiedziałem, że świadom jestem zagrożeń, niebezpieczeństw i nie ustanę nigdy w dbaniu o bezpieczeństwo naszego Narodu, naszego kraju, naszych obywateli. Od tamtego dnia, każdego dnia staram się wywiązywać ze swoich obowiązków.

Czytaj też

Chcę Państwa też zapewnić - mam taką wiedzę i świadomość - że w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, którzy każdego dnia robią dokładnie to samo. Wstając rano, patrząc w lustro pytają się czy zrobili wystarczająco dużo i czy zrobili wszystko dla bezpieczeństwa państwa i którzy każdego dnia starają się być coraz doskonalsi, coraz lepsi, żeby zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo, by Polska byłą bezpieczniejsza i stabilniejsza.

Wierzę głęboko, że żyjemy w Państwie, które jest silne i sprawiedliwe. Wierzę też głęboko we wszystkich Polaków, że jesteśmy w tej chwili w stanie pokazać przy nadchodzącym zagrożeniu ze wschodu, że jesteśmy świadomi, że żyjemy w kraju demokratycznym, że wiemy co to jest wymiar sprawiedliwości i nie ulegniemy złym emocjom. Bardzo serdecznie za to dziękuję.

Czytaj też

Natomiast jako kierownik ćwiczenia Anakonda 23 chcę bardzo wszystkim podziękować, przede wszystkim żołnierzom, funkcjonariuszom i osobom zaangażowanym w ćwiczenie za maksymalne poświęcenie, które obserwuję wszędzie. Polakom natomiast i wszystkim tym, którzy przebywają na terenie Polski dziękuję za okazane wyrazy wsparcia, solidarności z wojskiem i podziwu dla naszego codziennego wysiłku.

Dziękuję Państwu bardzo serdecznie; życzę wszystkiego co najlepsze.

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnychgenerał broni Tomasz Piotrowski

Reklama

Komentarze (16)

 1. easyrider

  Bądźmy! Nie zapominajmy jednak informować przełożonych o zidentyfikowanych zagrożeniach.

 2. hermanaryk

  Ładnie powiedziane, panie generale. A teraz pan pokaże meldunek, w którym przedstawił pan ministrowi sprawę. Prawda?

 3. Lukas

  do zwolnienia, a prezesa ogłosić nadgenerałem

 4. tagore

  Zamiast wielosłowia bez treści ,wystarczy powiedzieć: "Ja i mój sztab wykonaliśmy wszystkie czynnosci zgodnie z procedurami przewidzianymi dla takich wydarzeń" ,zamyka to sprawę.

  1. ostatni

   TAGORE- byl taki pisaz Indyjski. Dostal NOBLA. Nawet czytalem 2 jego ksiazki.

 5. SAS

  A zwarci i gotowi?

 6. szczebelek

  Mały problem ani opozycja i wspierające ją media, ani wojskowi nie pokazali dowodów. Wolski gada o procedurach, ale meritum sprawy jest takie, że w mediach jest odnotowana informacja, że coś wleciało w naszą przestrzeń i były poderwane samoloty... Problem stanowi co innego, że widząc samodestrukcje obiektu ktoś uznał, że trzy dni szukania wraku jest wystarczające. Nikt nie pomyślał, że po incydencie w Przewodowie pociski z Ukrainy i FR stały się delikatną kwestią dla całego NATO i po konsultacji w zamieszaniu ktoś machnął rękę na wrak.

 7. Orthodoks

  Wypowiedzieli się już chyba wszyscy zainteresowani, a my dalej jesteśmy w czarnej... Jaki z tego wniosek? Czyżby wszyscy bez wyjątku mieli swoje za uszami?

  1. Fantasta

   Jak zawsze, jakoś to będzie? ale tym razem się nie udało i brud zza uszu jest widoczny, czyj to? Nie wiem, ale za dużo "luk" w systemie

 8. Prezes Polski

  Cieszy mnie postawa generała. Osobiście nie wierzę w to, co mówi MB. Na razie jest słowo przecie słowu, bo jeśli został powiadomiony telefonicznie, to pewnie nie ma śladu po tej rozmowie i może bezczelnie opowiadać bajki. Liczę, że sprawa zostanie rzetelnie wyjaśniona. Tak czy siak za wszystko i tak odpowiada minister. I on powinien zostać zdymisjonowany. Po tym ewentualne sankcje moga zejść niżej.

  1. Fantasta

   takie telefony są na permanentnym podsłuchu służb i kopie takich rozmów istnieją, choćby w celu "zbierania haków".

 9. Racja

  Ale zauważyliście, że nadal nie wiemy jak to się stało, że pocisk przeleciał przez pół kraju i nikt nic z tym nie zrobił? Skupiamy się na tym czy ktoś kogoś poinformował czy nie. Dla jednej i drugiej strony bardzo wygodna sytuacja, że ludzie piszą o kłótni ministra z generałem zamiast pytać jednego i drugiego o to jak to możliwe że pociski rosyjskie sobie swobodnie latają nad Polska.

 10. merszel

  Słowa brzmią jakby były skierowane do MON.

 11. PPPM

  Burza medialna nie sprzyja nikomu. ale szukanie kozła ofiarnego przez ministra to wygląda słabo. Wiem, że nie jest to prozachodnie, ale wolałbym na stanowisku szefa MON wojskowego lub emerytowanego wojskowego. Politycy traktują armię zbyt instrumentalnie.

 12. Niutek

  No proszę,,, Pan generał Piotrowski żyje " w Państwie, które jest silne i sprawiedliwe. Wierzę też głęboko we wszystkich Polaków, że jesteśmy w tej chwili w stanie pokazać przy nadchodzącym zagrożeniu ze wschodu, że jesteśmy świadomi, że żyjemy w kraju demokratycznym, że wiemy co to jest wymiar sprawiedliwości" Poważnie? Tak Pan sądzi? Polska pod rządami PiS jest państwem praworządnym, z uczciwym wymiarem sprawiedliwości, że nie ma pełzającego autorytaryzmu? Naprawdę? No to pięknie, panie generale, pięknie...

 13. CdM

  Napisał tyle, ile może napisać wojskowy nie mający prawa do krytyki swego politycznego zwierzchnika. Teraz zobaczymy kto jest murem za żołnierzami.

 14. Zbyszek

  Odpowiedź godna generała!

 15. Byrrbyć

  Ciekawa wypowiedź bez odniesienia się do meritum, w stylu "Ładną mamy pogodę". Dobrze zrobił, czy źle?

 16. Macorr

  Ewidentnie jak ma się spokojne sumienie to można sobie pozwolić na takie słowa. Gorzej jak sie pali grunt pod nogami to trzeba zwalać wine na kogoś innego....

Reklama