Reklama

Siły zbrojne

MON kupuje sprzęt optoelektroniczny

opotelektronika
Autor. PCO S.A.

W dniu 24 czerwca 2022 r. zostały zawarte umowy na dostawy gogli i lornetek noktowizyjnych, celowników termalnych oraz lunet obserwacyjnych dla Sił Zbrojnych RP. Wartość zamówienia wynosi ok. 241 mln zł brutto.

Reklama

Przedmiotem pierwszej umowy, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a PCO S.A., jest dostawa ok. 2 tys. sztuk gogli noktowizyjnych MU-3ADM i MU-3AM oraz kilkuset lornetek noktowizyjnych NPL-1M i strzeleckich celowników termalnych SCT Rubin. Wartość zamówienia wynosi ok. 232 mln zł brutto a dostawy, które zostaną zrealizowane w ciągu kilku lat, rozpoczną się już w bieżącym roku.

Reklama
Reklama

Jest to już kolejna umowa na dostawy sprzętu noktowizyjnego na potrzeby Sił Zbrojnych RP zawarta w ostatnich latach z PCO S.A.

Przypomnijmy, że w efekcie umów zawartych w latach 2016-2021 zakupionych zostało dla Wojsk Operacyjnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej kilkanaście tys. kompletów gogli noktowizyjnych MU-3, MU-3AM i MU-3ADM, lornetek noktowizyjnych NPL-1M BROM-M, noktowizorów strzeleckich PCS-5/1 (PCS-5M) oraz strzeleckich celowników termalnych SCT Rubin.

Czytaj też

Gogle noktowizyjne MU-3AM i MU-3ADM oraz lornetki noktowizyjne PL-1M BROM-M są zaawansowanymi, pasywnymi urządzeniami noktowizyjnymi o wysokich parametrach wykrywania, rozpoznania oraz identyfikacji.

Z kolei strzelecki celownik termowizyjny SCT Rubin przeznaczony jest do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni strzeleckiej zarówno w dzień jak i w nocy, w różnych strefach klimatycznych, w warunkach normalnej i ograniczonej widoczności, a także w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Celownik SCT został wyposażony w uchwyt umożliwiający pewny i powtarzalny montaż celownika na szynie zgodnie ze standardem STANAG4694 oraz na szynie zgodnie ze standardem MIL-STD 1913 (Picatinny).

Autor. PCO S.A.

Przedmiotem drugiej umowy, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Griffin Group S.A. Defence Sp. k., jest natomiast dostawa ok. 250 lunet obserwacyjnych Spotter 60. Wartość zamówienia wynosi 9,2 mln zł brutto, a pierwsze lunety trafią do Sił Zbrojnych RP w bieżącym roku.

Czytaj też

Lunety obserwacyjne Spotter 60 20-60x72, których producentem jest Hensoldt AG, są wszechstronnymi systemami optycznymi przeznaczonymi do obserwacji oraz identyfikacji obiektów, umożliwiającymi powiększenie obrazu w zakresie od 20 do 60 razy. Są one głównie wykorzystywane, zgodnie z nazwą, przez spotterów do obserwacji, identyfikacji i podawania namiarów celu dla snajperów/strzelców wyborowych. Stąd lunety te są wyposażone w podświetlaną siatkę celowniczą mil-dot.

luneta obserwacyjna
Autor. Hensoldt AG

Hensoldt Spotter 60 charakteryzuje się transmisją światła na poziomie 85% i jest wyposażony w szereg opcjonalnych akcesoriów, w tym odcinki szyn montażowych, filtry chroniące przed laserem oraz statyw. Urządzenie jest testowane pod względem środowiskowym zgodnie ze specyfikacją MIL-STD-810G.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Kordian

  Kilkadziesiąt tysięcy? Wiesz co mówisz? Przecież to jest sprzęt dla obserwatorów którzy współpracują ze snajperami. Samymi snajperami wojny nie wygramy.

 2. Darek S.

  Tego trzeba nie kilkanaście, a kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Może gdyby zamówienia były 10 krotnie większe to i ceny były by niższe ? Klepanie w systemie manufaktury musi być drogie.

  1. AdSumus

   W tym kontekście, ciekawe jakie są zdolności produkcyjne i jak szybko można je zwiększyć?

 3. Laky

  No brawo!super👏👏👏💪

Reklama