Technologie

Drony Bayraktar TB2 uzbrojone w Warmate? [KOMENTARZ]

Fot. Baykar Defence/Grupa WB
Fot. Baykar Defence/Grupa WB

Grupa WB prowadzi rozmowy z firmą Baykar Defence na temat uzbrojenia taktycznych maszyn bezzałogowych Bayraktar TB2 w amunicję krążącą Warmate TL. Jest to wariant uzbrojenia, które mogłoby zostać zastosowane także na maszynach przeznaczonych dla polskich sił zbrojnych, które zostały zamówione w maju bieżącego roku w liczbie 24 egzemplarzy.

Produkty Grupy WB, w tym bezzałogowce Warmate, Warmate 2 i Warmate TL są prezentowane w Turcji podczas SAHA EXPO 2021 w dniach 10-13 listopada na terenie Istambul Expo Center. Jak poinformował lokalny magazyn Defence Turkey, podczas imprezy potwierdzono informację o dostarczeniu tureckiemu Dowództwo Sił Specjalnych ponad 30 egzemplarzy amunicji krążącej Warmate. Maszyny wprowadzono na uzbrojenie w 2017 roku.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Defence Turkey trwają obecnie rozmowy dotyczące uzbrojenia w startującą z wyrzutni rurowej wersję amunicji krążącej Warmate TL bezzałogowców taktycznych Bayraktar TB2. Znacznie zwiększyłoby to możliwości operacyjne tych maszyn, gdyż będą w stanie razić cele z dystansu do około 30 km. Jest to informacja istotna szczególnie z perspektywy Polski, która zamówiła w tym roku 24 maszyny Bayraktar TB2 za sumę około 270 mln dolarów.

Tureckie bezzałogowce mogą być uzbrojone w co najmniej 4 maszyny Warmate, czyli po jednej na każdym z 4 pylonów podskrzydłowych. Jednak ze względu na relatywnie niewielką masę systemu wraz z wyrzutnią, po opracowaniu odpowiedniego systemu podwieszenia możliwe byłoby co najmniej podwojenie tej liczby. Rozwiązanie to może zainteresować nie tylko polskie siły zbrojne, ale też innych użytkowników maszyn Bayraktar TB2, takich jak np. Ukraina, która dysponuje również Warmate.

Warmate TL jest startujący z kontenera transportowego-wyrzutni wielokrotnego użytku o masie startowej 4,9 kg i zasięgu 30 km. Wykorzystuje on takie same głowice jak standardowy Warmate, a wiec o masie 1,4 kg. Maszyna posiada składane skrzydła i stateczniki które rozkładają się automatycznie podczas startu w podobny sposób jak w przypadku rakietowych pocisków kierowanych. System jest przeznaczony do instalacji na pojazdach lub platformach powietrznych, w tym śmigłowcach i właśnie bezzałogowcach. Jego wadą względem wersji podstawowej startującej z katapulty jest krótszy, bo około 40-minutowy czas pozostawania w powietrzu. Zdecydowaną zaletą jest natomiast możliwość startu w bardzo krótkim czasie znacznej liczby maszyn, co pozwala na przeprowadzenie ataku saturacyjnego roju amunicji krążącej.

Reklama
Reklama

Bezzałogowiec taktyczny Bayraktar TB2 ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa maszyny to 650 kilogramów a maksymalna prędkość lotu to około 220 km/h. Bayraktar TB2 może przenosić 65 kg uzbrojenia na 4 zewnętrznych pylonach i są to kierowane pociski a w zasadzie bomby szybujące produkcji tureckiej, dostosowane do wykorzystania przez bezzałogowe systemy latające typu MAM-L i MAM-C. MAM czyli „Mini Akıllı Mühimmat” tłumaczy się jako miniaturowa amunicja precyzyjna. Miniaturowa jest ona w porównani z klasycznymi bombami i pociskami kierowanymi, gdyż najcięższy wariant nie przekracza masy 25 kg.

Ich zaletą jest znaczna w stosunku do masy całkowitej masa głowicy, która w MAM-L pochodzi z pocisku przeciwpancernego UMTAS, ale istotną wada, szczególnie w perspektywie zastosowania przez Polskę, jest powiązanie zasięgu tego uzbrojenia z pułapem. Nawet podczas zrzutu z dużej wysokości zasięg to 6-8 km. Zastosowanie amunicji krążącej, takiej jak Warmate TL, oznacza realnie cztero- czy nawet pięciokrotne zwiększenie zasięgu i możliwość rażenia celów podczas lotu na małej wysokości. 

Informacja o możliwości uzbrojenia Bayraktar TB2 w amunicję krążącą Warmate TL w interesujący sposób łączy się z nieoficjalnymi doniesieniami o negocjacjach Bayraktar Makina z Grupą WB w kwestii komunikacji i systemów zabezpieczenia transmisji w systemach sterowania bezzałogowców Bayraktar TB2. W takiej sytuacji bezzałogowiec może też stanowić retranslator, czyli przekaźnik sygnału dla innych typów amunicji krążącej takich jak standardowe Warmate czy ciężkie Warmate 2 z głowicą o masie 5 kg. Tym samym Bayraktar TB2 mógłby wejść w skład systemów kompleksowych takich jak koncepcja W2MPIR zaprezentowana podczas MSPO 2021.

Reklama
Reklama

Komentarze