Reklama

Siły zbrojne

Moduły uzbrojenia i detekcja strzałów dla brytyjskich Boxerów

Kongsberg RS4. Fot. Kongsberg
Kongsberg RS4. Fot. Kongsberg

Jak poinformowała spółka Rheinmetall BAE Land Systems (RBSL), wraz z Rheinmetall Landsysteme zawarła ona umowę z Thales UK na dostawy zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz automatycznego systemu ostrzegania o zagrożeniach dla kołowych wozów bojowych Boxer, które już wkrótce mają trafić na uzbrojenie British Army.

Kontrakt dotyczy produkcji i integracji z tymi pojazdami po 500 egzemplarzy systemów Kongsberg Protector RS4 oraz Acusonic Shot Detection Systems za łączną kwotę 180 mln funtów z terminem dostaw w przeciągu najbliższych 10 lat. Thales UK występuje tutaj jako poddostawca, a także lokalny i strategiczny partner koncernu Kongsberg Defence. Wszystkie zakontraktowane wyżej prace mają zostać wykonane w zakładach tej spółki w Glasgow, dzięki czemu zwiększone zostanie w niej zatrudnienie i inwestycje.

Protector RS4 to pojazdowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Browning M2 kal. 12,7 mm oraz głowicą optoelektroniczną. Opcjonalnie przy niewielkiej modyfikacji może on zostać także integrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. System umożliwia prowadzenie obserwacji oraz ognia wokół zintegrowanego z nim pojazdu. Acusonic Shot Detection System to z kolei akustyczny system detekcji strzałów, którego celem jest wykrywanie i raportowanie o kierunku ognia nieprzyjaciela dla załogi chronionego pojazdu. Zapewnia błyskawiczną informację oraz możliwość reakcji na nadchodzące zagrożenie.

image
Reklama

W ostatnim czasie w związku z rezygnacją z modernizacji bojowych wozów piechoty FV510 Warrior do standardu Warrior 2 w ramach programu Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP) wiele mówi się o możliwym dozbrojeniu brytyjskich Boxerów. Miałoby to odbudować utracony potencjał w zakresie siły ognia brytyjskich pododdziałów zmechanizowanych związany z planowanym wycofaniem Warriorów ze służby liniowej w najbliższych latach. Najbardziej możliwym wariantem jest dodatkowy zakup dla nich zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia lub bezzałogowych systemów wieżowych uzbrojonych w armatę automatyczną kal. 30 mm lub 40 mm. Zakup aż 500 ZSMU RS4 sugeruje jednak, że kwestia ta została odłożona w czasie, jednak warto podkreślić, że mogą być one dozbrojone dodatkowo w już eksploatowane w brytyjskich wojskach lądowych ppk Javelin.

W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu z konsorcjum Artec GmbH, joint venture KMW i Rheinmetalla, na dostawę ponad 500 egzemplarzy Boxerów. Kontrakt ten, zawarty za pośrednictwem organizacji OCCAR, był pokłosiem zwycięstwa Boxera w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla armii brytyjskiej. Wśród zamówionych pojazdów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama