Siły zbrojne
Minister liczy na studentów AON
Liczę, że kierunki studiów będą zgodne z przyszłą pracą absolwentów AON - powiedział minister obrony narodowej podczas noworocznego spotkania ze studentami Akademii Obrony Narodowej.
Szef resortu obrony mówił o potrzebie dopasowania programu nauczania tak, aby był on efektywny i zaowocował już podczas pierwszego kontaktu studentów AON z pracodawcami na rynku pracy.
W czwartek, 3 stycznia br. w siedzibie MON Tomasz Siemoniak spotkał się ze studentami Akademii Obrony Narodowej (AON) - jednej z najlepszych uczelni wojskowych w kraju.
Studenckie grono AON reprezentowali członkowie Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego: Małgorzata Krukowska - studentka Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego oraz Piotr Narojczyk - student Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Stowarzyszenia "Strzelec" - Tomasz Śliwiński.
W spotkaniu uczestniczył także gen. dyw. Bogusław Pacek - Rektor-Komendant Akademii Obrony Narodowej.
Tematem dyskusji w trakcie spotkania były m.in. realizowane formy aktywności studentów w obszarze promowania Akademii, działania Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz sprawy dotyczące budowania marki AON jako jednej z najlepszych polskich uczelni.
Minister Siemoniak zwracając się do studentów powiedział, że liczy na ich zaangażowanie podczas codziennej działalności AON. Liczę na wsparcie studentów - wzmacniajcie Akademię myśląc także o sobie. Ministerstwo i wojsko będą także wspierać wasze działania - to będzie dobre dla wszystkich stron - mówił Tomasz Siemoniak.
Punkt wyjścia do dobrej marki już jest. Akademia Obrony Narodowej to świetna uczelnia - dodał minister.
Studenci w rozmowie z szefem resortu obrony poruszyli także kwestie związane ze służbą w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz organizowanych w AON cyklach szkoleniowych, podczas których studenci mają możliwość uzyskania stopnia wojskowego. Jak podkreślił Tomasz Śliwiński - Stowarzyszenie "Strzelec" czynnie uczestniczy w praktycznych szkoleniach studentów AON na rzecz NSR. Jak mówił szkolenie wstępne realizowane jest na bazie Akademii Obrony Narodowej. Uczelnia organizuje ten etap szkolenia wojskowego w ramach Jednostki Strzeleckiej 1313 AON oraz Studenckiej Akademii Polowej. Spotkania szkoleniowe odbywają się raz miesiącu. W ramach tego szkolenia studenci mogą odwiedzać jednostki, poznawać praktyczną działalność wojska, policji, Straży Granicznej i BOR. Ta faza zakończona zostanie egzaminem.
220 studentów AON z najlepszymi wynikami przejdzie do etapu "podoficerskiego", który obejmować będzie dwa okresy szkolenia przygotowawczego do NSR. Ostatni etap to podpisanie kontraktów z NSR i nadanie stopnia podoficerskiego.
Przedstawiając najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi Akademia gen. dyw. Bogusław Pacek powiedział, że zależy mu na tym, aby na studentów, którzy jeszcze nie skończą Akademii już czekali pracodawcy. Edukacja dla bezpieczeństwa to nasz podstawowy cel - mówił rektor AON.
W trakcie spotkania poruszono także tematy dotyczące działalności nowo otwartej "Wszechnicy Bezpieczeństwa" oraz "Wszechnicy Obronności" AON. Jak podkreślał rektor uczelni "Wszechnica Bezpieczeństwa AON to forum myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata, wygłaszanych przez osoby, które kształtowały lub kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa".
Małgorzata Krukowska, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AON: Jesteśmy wdzięczni, ze Minister wykazał zrozumienie dla naszej, dość spontanicznej inicjatywy spotkania i znalazł czas w swoim niezwykle napiętym harmonogramie. W swobodnej, bardzo serdecznej rozmowie, Pan Minister okazał się nie tylko przychylny wszelkim zmianom w AON, ale wręcz mobilizował nas, studentów, do aktywnego włączania się w proces doskonalenia i unowocześnia uczelni. Zapowiedział też kontynuację rozmowy podczas kolejnych spotkań. Na pamiątkę wizyty otrzymaliśmy pamiątkowy medal. Z kolei my przekazaliśmy maskotkę z emblematami AON i inne upominki, które, mamy nadzieję, będą nie tylko pamiątką z jednorazowego spotkania, ale symbolem naszej trwałej obecności w Jego pamięci.
Celem studiów w Akademii Obrony Narodowej jest uzyskanie przez jej wojskowych absolwentów wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych do pełnienia funkcji w dowództwach, sztabach, uczelniach, instytucjach wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa.
W przypadku osób cywilnych AON kształci studentów na potrzeby obronności państwa.
Akademia Obrony Narodowej obok funkcji edukacyjnej pełni jednocześnie rolę ośrodka naukowego rozwijającego teorię nauk o obronności i nauk o bezpieczeństwie oraz wypracowującego konkretne rozwiązania na potrzeby praktyki funkcjonowania systemu bezpieczeństwa narodowego, w tym szczególnie sił zbrojnych i systemu obronnego RP.
Akademia prowadzi badania naukowe oraz prace rozwojowe w dyscyplinach nauki o obronności i nauki o bezpieczeństwie.
Pracownicy naukowi AON stanowią wyjątkowe środowisko eksperckie i doradcze obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa.
Akademia Obrony Narodowej