Reklama

Siły zbrojne

Milionowa kara za rezygnację z niemieckich transporterów

Słoweńskie Boxery miały odpowiadać specyfikacji litewskiego KTO Vilkas.
Słoweńskie Boxery miały odpowiadać specyfikacji litewskiego KTO Vilkas.
Autor. Heer/X

Słowenia odstąpiła od zakupu niemiecko-holenderskich kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Z tej przyczyny Lublana zapłaciła karę umowną w wysokości 4 mln euro.

W maju 2022 roku Słowenia ogłosiła, że zamierza pozyskać 45 kołowych transporterów opancerzonych Boxer w kilku wariantach, w tym bojowego wozu piechoty, za pośrednictwem organizacji OCCAR, która zajmuje się koordynacją europejskich projektów zbrojeniowych. Wówczas informowano, że kontrakt, który obejmował też wstępne wsparcie eksploatacji, miał opiewać na około 281 mln euro netto. Jednak już jesienią tego samego okresu kalendarzowego nowy słoweński rząd ogłosił, że nie zamierza realizować umowy. Decyzja o rezygnacji z Boxerów miała zostać podjęta po przeprowadzeniu audytu na zlecenie tamtejszego Ministerstwa Obrony.

Reklama

Zgodnie z wynikami procedury nie można było jednoznacznie ocenić efektywności ekonomicznej samego zakupu. Wątpliwości audytorów wzbudziło też całościowe podejście do budowania zdolności grup bojowych. Proces odstępowania od umowy został teraz zakończony, co wiązało się z zapłaceniem przez Słowenię kary umownej w wysokości 4 mln euro. Rzeczywista wartość kontraktu, którego podpisanie rząd określił „nierozważnym”, wynosiła 350 mln euro. Obecnie Lublana ma prowadzić negocjacje dotyczące zakupu fińskich transporterów opancerzonych Patria AMV XP 8x8 w liczbie 106 pojazdów za kwotę 695 mln euro. Według pierwotnych planów ten proces miał zakończyć się do końca 2024 roku, jednak jak dotąd to nie nastąpiło.

Czytaj też

Boxer to niemiecko-holenderski kołowy transporter opancerzony z napędem 8x8 opracowany i produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego wchodzą koncerny KMW i Rheinmetall. Uzbrojenie główne w podstawowym wariancie KTO stanowi granatnik automatyczny GMG kal. 40 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm umieszczony w zdalnie sterowanym module uzbrojenia tudzież w obrotnicy. W wersji kołowego bojowego wozu piechoty oraz bojowego wozu rozpoznawczego (kawalerii) uzbrojenie główne umieszczone jest w systemie wieżowym Lance. Może stanowić je armata automatyczna kalibru 30 lub 35 mm.

KTO Boxer z systemem wieżowym Lance.
KTO Boxer z systemem wieżowym Lance.
Autor. Defence Australia/X

Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM (w zależności od wersji). Umożliwia na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h po drodze utwardzonej przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km. Z racji na modułową budowę Boxer może zostać przystosowany do pełnienia roli wozu dowodzenia, pojazdu ewakuacji medycznej czy bojowego wozu piechoty. Boxery w różnych odmianach znajdują się na stanie sił zbrojnych krajów takich jak Australia, Holandia, Litwa, Niemcy, Ukraina i Wielka Brytania.

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (4)

  1. Przyszłość

    Czyli kara to rownwartosc okolo jednego transportera. Nawet ok

    1. Zygazyg

      Ciekawe jaka byłaby kara jeśli byśmy zerwali Kontrakt na resztę Fafików albo zredukowali do 24

  2. Monkey

    W relacji koszt-efekt AMV wychodzi taniej. Ciekawe, jak z terminami dostaw.

    1. Davien3

      @Monkey AMV moze i jest nieco tańszy ale zarazem sporo gorszy od Boxera A Słoweńcy jako głowny argument podawali ekonomicznośc całego procesu Teraz zas kupują 2x tyle AMV ale też cena za całość wynosi 2x tyle

    2. skition

      Do Davien... Litwini już plują sobie w brodę .Jak na razie ujawnili to ,że wieża Vilkasa jest wadliwa., czyli Rafael ADS Samson II taki sam jak w Redbacku . Rosomak-L z ZSSW30 wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

    3. Zygazyg

      Monkey, myślę że przy zakupie 106 sztuk a nie 45 sztuk cena boksera zeszła by znacząco w dół i przebiłaby by zindeksowaną do poziomu inflacji cenę Patrii. W2022 roku mogli dostać 120 bokserów za miej pieniędzy niż dziś 106 Patrii (tu zgadzam się z Davienem że to lepsza maszyna) których dostawy by już się odbywały.

  3. Juzz

    Raczej zatytułowałbym, Wiele milionów euro oszczędności po rezygnacji z przeszacowanym niemieckim kontraktem A realizacjia za niewiadomo ile lat. Brawo Słoweńcy.

    1. Davien3

      @Juzz powiedz to Holendrom, Niemcom i innym krajom uzywającym setki Boxerów od lat. A teraz chca kupic 2x tyle AMV za 2x taką cenę więc te ich argumenty ........

    2. skition

      Do Davien ..Setki Boxerów bez...wieży. Lance.....

  4. Antoni

    A już Niemcy byli w kurniku, już witali się z gąską... Zonk.

Reklama