Reklama

Siły zbrojne

Słowenia stawia na kołowe BWP ze Spike

Autor. Lithuanian defense ministry

Siły zbrojne Słowenii dołączą do grona użytkowników kołowych bojowych wozów piechoty Boxer. Ich konfiguracja będzie wzorowana na pojazdach używanych już na Litwie.

Reklama

Czytaj też

Umowa na dostawę 45 Boxerów dla Słowenii została podpisana w ubiegłym tygodniu za pośrednictwem organizacji OCCAR, zajmującej się koordynacją europejskich projektów zbrojeniowych. Kontrakt, obejmujący też wstępne wsparcie eksploatacji, ma wartość około 281 mln euro (ok. 1,3 mld PLN po obecnym kursie) netto. Dostawy dla Słowenii, jak przekazano we wspólnym komunikacie Rheinmetalla i KMW odbędą się w latach 2024-2026, i obejmą łącznie cztery warianty, z których podstawowym będzie najpewniej kołowy BWP.

Reklama

W komunikacie OCCAR podkreślono bowiem, że pojazd będzie wzorowany na kołowym BWP Vilkas (Wilk), używanym już na Litwie.

Oznacza to, że zostanie uzbrojony w bezzałogowy moduł wieżowy firmy Rafael z armatą 30 mm i wyrzutnią ppk Spike-LR/LR2. Co ciekawe, nowy kołowy BWP będzie już kolejnym pojazdem w armii Słowenii, zintegrowanym z tym systemem przeciwpancernym. Pierwszym jest bowiem pojazd 4x4 JLTV, który wykorzystuje ppk Spike wystrzeliwane z modułu uzbrojenia typu Kongsberg Protector.

Reklama

Boxery zostały już zamówione przez łącznie sześć państw, w tym Niemcy (nieco ponad 400), Holandię (około 200), Wielką Brytanię (ponad 600 sztuk), Australię (211, większość z wieżą Rheinmetall Lance, z armatą 30 mm, docelowo także z ppk Spike-LR2) oraz Litwę (ponad 80 wozów Wilk, planowane są dalsze zakupy).

Czytaj też

Do chwili obecnej w Niemczech i w Holandii Boxery są wykorzystywane jedynie ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia z karabinami maszynowymi i ppk, aczkolwiek Berlin sygnalizował, że planuje zakup partii wyposażonej w wieże z armatami 30 mm i ppk MELLS (Spike-LR/LR2), aby zwiększyć zdolności bojowe pododdziałów zmotoryzowanych.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Snayper__

  Niestety w przypadku Kraba oraz Rosomaka musimy otrzymać zgody państw trzecich na eksport. Dlatego teź HSW rozmawia z Hyundai Rotem o nowym KTO z pełnymi prawami do eksportu. O Kraba było kilka zapytań, ale Niemcy się nie zgodziły (napęd)..

  1. Valdore

   @Snayper, po pierwsze K808 nie ejst lepszy od Rosomaka, po drugie NIKT nie kupił jakoś oryginału z Korei, a tobie się marzy że ktos kupi droższą kopię z Polski?? Co do Kraba to mamy umowę licencyjna na 122 podwozia i tyle ma byc wyprodukowane dla naszych sił zbrojnych, Do tego juz rozwiązano problem z pekaniem polskiego podwozia więc co ci broni zaoferować Kraba na tym nośniku z silnikiem S-12U, pomyśl trochę zanim coś napiszesz.

 2. szczebelek

  Czy Rosomaki były tak wybrakowane, że nikt w Europie wschodniej tego nie chciał tak samo jak później Krabów czy teraz Borsuków? Czy nasza zbrojeniówka nie ma renomy czy nie opłacamy urzędasów z poszczególnych MON-ów?

  1. Valdore

   @szczebelek, transporterów AMV 360, którego wersja jest Rosomak uzywa 6 państw w Europie, czyli więcej niz Boxera obecnie n całym swiecie

  2. szczebelek

   Chodzi mi raczej o sprzedaż naszej wersji na eksport nie licząc zamówień dla rodzimego MON oraz tych, które były budowane w innych krajach.

  3. Valdore

   @Szczebelek,a którą wersję Boxera miałes na mysli pisząc ten komentarz? A co do Rosomaka to nie zapominaj że to wyrob licencyjny i sprzedaż jest możliwa jedynie w ramach licencji, i w jej ramach juz poszło 40 podwozi do ZEA.

 3. Żelazny

  Wszyscy których martwi brak eksportu Rosomaka, muszę poinformować że zakupy są często umotywowane polityką i tyle w temacie. Ponadto należy mieć na uwadze, że obecna ekipa przy korycie, pokłóciła się lub podpadła wielu krajom demokratycznym a ostatnio także Węgrom i Rosji, no i jak tu coś sprzedać?

 4. Gnom

  Jest niemiecki, cięższy i nie pływa - same zalety

  1. Al

   Niemiecki jest tez port lotniczy pod Berlinem ktorego jakos niemiaszki ukonczyc nie moga..

  2. Xzibit

   Al masz rację ale z drugiej strony w Polsce jest zarząd CPK który pobiera co miesiąc gigantyczne wynagrodzenie za zarządzanie polami :😂

  3. Valdore

   @Gnom, a w Polsce mamy produkowany u nas lżejszy i pływajacy. i zdecydowanie wolę nasz.

 5. JAGODA

  W czym jest lepszy Boxer od Rosomaka proszę mi wymienić ?

  1. Xzibit

   Widocznie są lepsze skoro Boxera wybiera tyle państw a naszego Rosomaka nie chce nikt.

  2. Gryfin

   Jest Niemiecki,bardziej D-NL,a to w niektórych krajach kojarzy się z wysoką jakością

  3. hermanaryk

   Lepszy pancerz, mocniejszy silnik, większy wybór zintegrowanego uzbrojenia.

Reklama