Siły zbrojne

Miliard złotych na rakiety Piorun. Polska bliżej zakupu JASSM-ER [Defence24.pl TV]

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Zakontraktowano zakup Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) „Piorun” w liczbie 1300 rakiet i 420 wyrzutni w latach 2017-2022. Wartość oszacowano na 932 mln zł. Umowa została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a MESKO S.A. należącym do grupy PGZ S.A. w obecności ministra obrony Antoniego Macierewicza.  Podczas uroczystości szef MON poinformował również o otrzymaniu przez wiceministra Bartosza Kownackiego podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych LOA (Letter of Acceptance) na dostawy pocisków manewrujących AGM-158A JASSM-ER dla Polskich Sił Powietrznych.

W obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza oraz Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusza Siwko, dokument podpisali: Szef Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Dariusz Pluta, Prezes Zarządu MESKO S.A. Waldemar Skowron oraz członek Zarządu MESKO S.A. Dariusz Szlafka. Umowa opiewa na sumę 932 mln zł i dotyczy dostawy 1300 (nie 1600 jak zapowiadano wcześniej) pocisków Piorun i 420 wyrzutni nowego typu z celownikiem dzienno-nocnym. Pierwsze 150 pocisków ma trafić do odbiorcy już w przyszłym roku. Jak podkreślił minister Macierewicz, są one m. in. przeznaczone dla trzech formowanych jednostek Obrony Terytorialnej. 

Umowa opiewa na 932 mln złotych, w jej ramach SZ RP pozyskają 1300 sztuk rakiet oraz 420 mechanizmów startowych, to jeden z większych kontraktów, co więcej takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 roku. (...) Pierwsze brygady w końcu tego roku zaczną być wyposażane w tę broń. (…) To jest broń defensywna, obronna. To nie jest broń agresywna. My wyposażamy nasze jednostki wojskowe przede wszystkim w broń, która ma chronić Polskę, a nie zagrażać i atakować kogokolwiek.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej

PPZR Piorun (oznaczony też Grom-M) został opracowany wspólnie przez Wojskową Akademię Techniczną, CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. na bazie systemu Grom i z uwzględnieniem wieloletnich doświadczeń, dotyczących przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. W stosunku do używanego przez Siły Zbrojne RP, a także użytkowników eksportowych (w tym Litwę) zestawu Grom, Pioruny mają się charakteryzować większym zasięgiem i pułapem rażenia. Jednocześnie dysponują cyfrową głowicą samonaprowadzającą nowej generacji, o większej odporności na zakłócenia i zapalnikiem zbliżeniowym, który umożliwia skuteczniejsze zwalczanie celów bez ich bezpośredniego trafienia. Pioruny są też większym zakresie zdolne do zwalczania celów takich, jak pociski manewrujące czy bezzałogowe systemy powietrzne.

Kontrakt ten kończy realizację tegorocznego budżetu, którego efektem jest pełne wydatkowanie wszystkich pieniędzy jakie podatnicy nam przekazali na modernizację polskiej armii. (…)Podziękowania należą się tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że umowa jeszcze przed końcem roku mogła być zawarta.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej

Dzięki wprowadzeniu do zestawu celownika termalnego Piorun jest w stanie zwalczać cele zarówno w w dzień jak i w nocy. Przenośny zestaw przeciwlotniczy Piorun przeznaczony jest do niszczenia śmigłowców, samolotów i innych celów latających znajdujących się na pułapach od 10 m do 4000 oraz w odległości od 500m do ponad 6500 m od operatora.

Piorun Macierewicz Siwko
Fot. J.Sabak

Pozyskanie zestawów przeciwlotniczych Piorun przyczyni się do zwiększenia zdolności zwalczania celów niskolecących (np. śmigłowców) przez polskie pododdziały obrony przeciwlotniczej.  Będą one też stanowić uzbrojenie zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Pilica i Poprad znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Jest to o tyle istotne, że zakontraktowany w ubiegłym roku Poprad stanowić ma jeden z kluczowych elementów najniższego poziomu obrony powietrznej. 

Podczas uroczystości podpisania umowy na zestawy PPZR Piorun minister Antoni Macierewicz oświadczył również, że "został dzisiaj przywieziony ze Stanów Zjednoczonych kontrakt na rakiety JASSM o przedłużonym zasięgu." Wiceszef MON Bartosz Kownacki zamieścił na swoim Twitterze informację wraz ze zdjęciem z oficjalnego przekazania umowy stronie amerykańskiej podczas oficjalnej wizyty w USA. Zdaniem ministra Macierewicza umowa dotycząca pocisków manewrujących JASSM-ER zostanie zawarta jeszcze w bieżącym roku. Pociski kierowane AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16 i stanowić element systemu odstraszania. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.