Reklama

Siły zbrojne

Medialny poligon w Czarnej Dywizji

Wojskowe zespoły prasowe doskonalą umiejętności w czasie warsztatów - fot. chor. Rafał Mniedło
Wojskowe zespoły prasowe doskonalą umiejętności w czasie warsztatów - fot. chor. Rafał Mniedło

Czym charakteryzuje się praca dziennikarza radiowego i telewizyjnego, jak zainspirować dziennikarza czy w jaki sposób wykonać interesujące zdjęcie uczyli się żołnierze – oficerowie prasowi z jednostek wojskowych „Czarnej Dywizji” podczas warsztatów jakie odbyły się 11 i 12 lutego 2013 roku w Sulęcinie i Gorzowie Wielkopolskim.



Głównym celem „medialnego poligonu” było ujednolicić i omówić najważniejsze zasady realizacji kontaktów z mediami w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W dobie kiedy ludzie nie mają dużo czasu na czytanie długich tekstów większego znaczenia nabiera rola obrazu. Dlatego pierwsza część szkolenia została poświęcona zasadom kreatywnej fotografii i wykorzystania jej w codziennej pracy oficerów prasowych. -Nie od dziś wiadomo, że zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów. Zwłaszcza sprawdza się ta zasada w mediach internetowych czy przygotowywaniu treści dla Social Media.- podkreśla prowadzący warsztaty foto, podoficer specjalista z sekcji prasowej dywizji chor. Rafał Mniedło.

Radio jest jedynym medium, które nie wykorzystuje dosłownie obrazu do przekazywania informacji. Na pewno nie bezpośrednio. Redaktor Karolina Kamińska, dziennikarka Radia Zachód i korespondentka wojenna wyjaśniała wojskowym czym różni się przygotowywanie informacji dla radia od tych prasowych czy telewizyjnych. –Najważniejsze, żeby wszystko dokładnie opisywać i stosować efekty ułatwiające słuchaczom budowanie okoliczności przedstawianych w informacji prasowej.- zaznacza red. Kamińska. Opowiadała także o swoich doświadczeniach w pracy dziennikarskiej i relacjach dziennikarz – rzecznik prasowy.

W redakcji Oddziału Regionalnego Telewizji Polskiej w Gorzowie Wielkopolskim rzecznicy prasowi „Czarnej Dywizji” poznali w jaki sposób przygotowywane są „Informacje Lubuskie”. Mieli okazję na własnej skórze przekonać się jak to jest usiąść w studio i poprowadzić program informacyjny. -Cieszę się, ze mamy możliwość poznać od kuchni pracę i warsztat dziennikarzy telewizyjnych. Dziś przekonaliśmy się jak wiele osób pracuje na efekt końcowy, który zwykle oglądamy na ekranach naszych telewizorów.- zaznaczył sierż. sztab. Jerzy Zajdel z 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania.

Redaktor Wojciech Kluska przybliżył wojskowym prasowcom również historię TVP oraz jej lubuskiego oddziału. Przeprowadził ich przez najważniejsze pomieszczenia redakcji oraz przedstawił osoby funkcyjne odpowiedzialne za produkcję.

mjr Szczepan Głuszczak
Reklama

Komentarze

    Reklama