Siły zbrojne

Marynarka Wojenna podczas Dragon-19

ORP "Gen. T. Kościuszko " podczas ćwiczeń Dragon-19. Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch
ORP "Gen. T. Kościuszko " podczas ćwiczeń Dragon-19. Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

Do udziału w tegorocznej edycji manewrów Marynarka Wojenna RP wydzieliła szesnaście okrętów, sześć statków powietrznych i ponad tysiąc marynarzy. Głównym zadaniem sił okrętowych będzie prowadzenie operacji obronnej i niedopuszczenie do blokady państwa od strony morza.

W tym celu okręty, lotnictwo morskie i Morska Jednostka Rakietowa prowadzić będą kompleksową operację osłony szlaków żeglugowych m.in. przed atakami z powietrza i działaniami okrętów podwodnych, zajmą się wytyczaniem bezpiecznych torów wodnych, działaniami przeciwminowymi oraz ratowniczymi. 

image
ORP "Orkan" podczas ćwiczeń Dragon-19. Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

Załogi okrętów Marynarki Wojennej przeprowadzą działania zmierzające do udaremnienia wysadzenia potencjalnego desantu. Okręty wykonają strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i nawodnych. Prowadzone będą operacje poszukiwania i niszczenia min, obrona przed bronią masowego rażenia, rozpoznanie, a także uzupełnianie zapasów na morzu. Jednym z ważniejszych epizodów ćwiczenia będzie operacja załadunku uzbrojenia i techniki wojskowej na pokłady okrętów oraz odkażanie skażonych okrętów. 

image
ORP "Lech" podczas ćwiczeń Dragon-19. Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

Siły okrętowe będą działać na wydzielonych poligonach morskich wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich. W ramach ćwiczenia DRAGON-19 do działań skierowanych zostanie w sumie 16 okrętów i pomocniczych jednostek pływających wydzielonych z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewnią samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, natomiast od strony lądu, działania sił okrętowych będą zabezpieczać jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym m. in. pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej.

Komentarze (7)

 1. Lubliniak

  Nasz koczny okrecik desantowy jeszcze raz pokazał swoją wartość morską,proszę go dobrze pospawac

 2. Slayer

  To chyba jakaś kolejna kpina z żołnierzy i społeczeństwa. Jaja sobie robicie?????!!!!!!!

 3. marynarz

  Korwin-Mikke wiele lat temu jako posel wizytowal jedna z takich jednostek i zapytal wtedy dowodce okretu, ile w czasie rzeczywistych dzialan wojennych jest w stanie wytrzymac taki okret, dowodca okretu odpowiedzial, z godna podziwu szczeroscia, wedlug naszych obliczen 15 minut. Przypomne tylko, ze Korwin byl poslem w 1992, czyli 27 lat temu.

  1. Andrzej polskiego brzegu

   ...ale jeszcze 8 lat temu 2011 rok, w realnej wojnie u brzegu Libii (czyli tak w "tle brzegu"?) na kuterki Kadafiego mocarze usNavy z Burka (UssBarry) naprowadzali co popadnie : Grzmoty thunderboldty A- nawet Oriona z Maverickiem: czyli wzywali samoloty...a nie swoje wyszukane rakiety do strzelania na niesamowite dystanse? he?? kuterki mniemam rozmiaru orp"Orkan", ale bez RBS15MK3. "przykryte" Patriotami, nawet jak te szwabskie pac-2...

 4. zx

  oby tylko nikomu nic się nie stało!

 5. Wesa

  MJR....będzie zwalczać samoloty i śmigłowce rakietami NSM? A nasze okrety osłonią się działami 23mm?

 6. Siwy

  A co z ORP Gniezno?? Pływa??

 7. dex

  jeden już osiadł na skałach