Reklama

Siły zbrojne

Lubelski batalion czołgów do 2022 roku

Fot. por. Jakub Szyndlar/19 Brygada Zmechanizowana
Fot. por. Jakub Szyndlar/19 Brygada Zmechanizowana

Rozpoczęty właśnie proces formowania batalionu czołgów w Lublinie ma zakończyć się planowo już w 2022 roku - dowiedziała się redakcja Defence24 od oficera prasowego 19 Brygady Zmechanizowanej por. Jakub Szyndlara. W ubiegłym tygodniu lubelscy czołgiści odebrali pierwszych pięć zmodyfikowanych czołgów T-72M.

19 Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. bryg. Franciszka Kleeberga powstała 30 czerwca 2019 roku a 1 października przejęła w podporządkowanie 1 kołobrzeski batalion zmechanizowany z Chełma,  3 zamojski batalion zmechanizowany z Zamościa oraz dywizjon artylerii samobieżnej z Chełma. Wszystkie te jednostki wchodziły wcześniej w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, która obecnie również przechodzi proces restrukturyzacji. 19 BZ przejmie także 1 batalion czołgów z Żurawicy, który obecnie wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a po przeprowadzeniu planowanej zmiany jej struktury do 2026 roku.

Oprócz przejmowania istniejących pododdziałów brygada realizuje także proces formowania nowych. W tym roku zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęła formowanie batalionu czołgów. Jak dowiedział się Defence24, w jego skład zgodnie z funkcjonującą w Wojsku Polskim strukturą organizacyjną wejdą cztery kompanie czołgów, kompania logistyczna oraz kompania dowodzenia. Docelowo na uzbrojenie batalionu ma trafić łącznie 58 czołgów podstawowych T-72, pięć wozów zabezpieczenia technicznego, kołowy ciągnik ewakuacyjny oraz przyczepę do ładunków ciężkich.

Wszystkie przekazywane czołgi mają wcześniej przejść proces modyfikacji połączonej z remontem. Główny zakres prac obejmuje poprawę zasięgu obserwacji w warunkach ograniczonej widoczności, pasywizację przyrządów obserwacyjnych, modernizację układów elektronicznych i integracji cyfrowych systemów łączności wewnętrznej i zewnętrznej. Czołgi wracają do Lublina po prawie dekadzie przerwy. Wcześniej w latach 1995 – 2011 stacjonowała tu 3 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta.

Równolegle do przejmowania uzbrojenia i wyposażenia na terenie koszar brygady prowadzone są inwestycje związane z rozbudową infrastruktury, w tym przebudowa dróg wewnętrznych i placów manewrowych dla pojazdów gąsienicowych, budowa budynków garażowych oraz koszarowo-administracyjnych. W celu możliwie najszybszego osiągnięcia gotowości bojowej prowadzone są obecnie szkolenia żołnierzy przygotowujące do objęcia stanowisk służbowych załóg i obsług. Według planów realizowane mają być one na bazie ośrodków szkolenia oraz jednostek wojskowych, zgodnie z obowiązującym w Siłach Zbrojnych RP programowym szkoleniem pododdziałów.

Reklama

Komentarze (2)

  1. PRACA DLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA

    Trzeba bazować na potęcjałach mysląc o POLSE I POLAKACH my mamy stare T-72 (one juz są to nasz potęcjał) remont i modyfikacja jest słuszną decyzją KOSZT - EFEKT najlepszy więcej w nie nie warto inwestować DZIEKI WYREMONTOWANIU I MODYFIKACJI STARE T-72 BĘDĄ POSIADAŁY JESZCZE JAKIŚ POTĘCJAŁ stary ale sprawny sprzęt bedziemy posiadali obecnie na wielu polach potrzeba jest wymiany sprzętu starego na nowy wszystkiego na raz nie wykonamy lepiej skupic sie obecnie na wymianie BWP-1 na BORSUKI

  2. St.Kpr. Karol.

    Raczej ,,Lubelski sklad zlomu''

Reklama