Siły zbrojne

Lubelski batalion czołgów do 2022 roku

Fot. por. Jakub Szyndlar/19 Brygada Zmechanizowana
Fot. por. Jakub Szyndlar/19 Brygada Zmechanizowana

Rozpoczęty właśnie proces formowania batalionu czołgów w Lublinie ma zakończyć się planowo już w 2022 roku - dowiedziała się redakcja Defence24 od oficera prasowego 19 Brygady Zmechanizowanej por. Jakub Szyndlara. W ubiegłym tygodniu lubelscy czołgiści odebrali pierwszych pięć zmodyfikowanych czołgów T-72M.

19 Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. bryg. Franciszka Kleeberga powstała 30 czerwca 2019 roku a 1 października przejęła w podporządkowanie 1 kołobrzeski batalion zmechanizowany z Chełma,  3 zamojski batalion zmechanizowany z Zamościa oraz dywizjon artylerii samobieżnej z Chełma. Wszystkie te jednostki wchodziły wcześniej w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, która obecnie również przechodzi proces restrukturyzacji. 19 BZ przejmie także 1 batalion czołgów z Żurawicy, który obecnie wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a po przeprowadzeniu planowanej zmiany jej struktury do 2026 roku.

Oprócz przejmowania istniejących pododdziałów brygada realizuje także proces formowania nowych. W tym roku zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęła formowanie batalionu czołgów. Jak dowiedział się Defence24, w jego skład zgodnie z funkcjonującą w Wojsku Polskim strukturą organizacyjną wejdą cztery kompanie czołgów, kompania logistyczna oraz kompania dowodzenia. Docelowo na uzbrojenie batalionu ma trafić łącznie 58 czołgów podstawowych T-72, pięć wozów zabezpieczenia technicznego, kołowy ciągnik ewakuacyjny oraz przyczepę do ładunków ciężkich.

Wszystkie przekazywane czołgi mają wcześniej przejść proces modyfikacji połączonej z remontem. Główny zakres prac obejmuje poprawę zasięgu obserwacji w warunkach ograniczonej widoczności, pasywizację przyrządów obserwacyjnych, modernizację układów elektronicznych i integracji cyfrowych systemów łączności wewnętrznej i zewnętrznej. Czołgi wracają do Lublina po prawie dekadzie przerwy. Wcześniej w latach 1995 – 2011 stacjonowała tu 3 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta.

Równolegle do przejmowania uzbrojenia i wyposażenia na terenie koszar brygady prowadzone są inwestycje związane z rozbudową infrastruktury, w tym przebudowa dróg wewnętrznych i placów manewrowych dla pojazdów gąsienicowych, budowa budynków garażowych oraz koszarowo-administracyjnych. W celu możliwie najszybszego osiągnięcia gotowości bojowej prowadzone są obecnie szkolenia żołnierzy przygotowujące do objęcia stanowisk służbowych załóg i obsług. Według planów realizowane mają być one na bazie ośrodków szkolenia oraz jednostek wojskowych, zgodnie z obowiązującym w Siłach Zbrojnych RP programowym szkoleniem pododdziałów.

Komentarze