Siły zbrojne
Łotwa pod przeciwlotniczą tarczą z Niemiec. „Sprawdzona w boju”
Łotewskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na dostawę zestawów przeciwlotniczych IRIS-T SLM. Sprzęt ma zostać dostarczony od 2026 roku.
Dokładna konfiguracja systemu nie została ujawniona, jednak kwota kontraktu – 600 mln euro – wskazuje, że może prawdopodobnie chodzić o trzy lub cztery jednostki ogniowe, z których każda składa się z radaru, trzech lub czterech wyrzutni (po 8 rakiet na każdej), punktu dowodzenia i elementów logistycznych. Podpisany w połowie roku kontrakt na sześć jednostek ogniowych dla Bundeswehry opiewał bowiem na 950 mln euro.
IRIS-T SLM to system obrony powietrznej, wykorzystujący pociski z naprowadzaniem termowizyjnym o zasięgu 40 km i maksymalnym pułapie 20 km. Dysponują one dodatkowo dwukierunkowym łączem danych. System kierowania ogniem został opracowany z udziałem Airbusa, a rolę radaru wielofunkcyjnego kierowania ogniem w najczęściej spotykanej konfiguracji pełni system TRML-4D produkcji Hensoldta.
Czytaj też
Zestaw IRIS-T SLM jest od końca 2022 roku z dużym powodzeniem używany bojowo na Ukrainie. Służy między innymi do zwalczania pocisków manewrujących. Obecnie wykorzystywane są trzy tego typu systemy, a zadeklarowano ich od ośmiu do dwunastu.
Zakup zestawów IRIS-T SLM przez Łotwę wpisuje się w założenia programu European Sky Shield Initiative (ESSI), czyli realizowany pod kierownictwem Niemiec program wzmocnienia obrony powietrznej kilkunastu państw. IRIS-T SLM jest jednym z zestawów objętych programem, obok Arrow (strategiczna obrona przeciwrakietowa), Patriot (średni zasięg) oraz zestawów bardzo krótkiego zasięgu.
Czytaj też
System IRIS-T SLM pozwoli Łotwie na zbudowanie warstwowej obrony powietrznej. Wcześniej Ryga dysponowała jedynie zestawami bardzo krótkiego zasięgu (RBS 70, Stinger, Piorun, zestawy artyleryjskie). Do 2026 roku na Łotwie ma powstać infrastruktura przeznaczona do wykorzystania systemu, będą też realizowane szkolenia. System IRIS-T SLM zamierza też zakupić granicząca z Łotwą Estonia, a także np. Austria.
Kong
Europejska inicjatywa Sky Shield ma na celu wyłącznie sprzedaż systemu IRIS-T Europejczykom. Jest to wyłącznie kampania marketingowa. Kiedy Rosjanie staną na granicy Łotwy w 2030 r., a Łotwa poprosi Niemcy o dodatkowe rakiety, zobaczymy, jak Niemcy się zachowają. Być może Berlin powie wtedy, że początkowo niczego nie można dostarczyć, aby nie prowokować Moskwy. Najwyraźniej z obecnego konfliktu nie wyciągnięto żadnych wniosków..
Sys
Święta prawda, jak miło mądrego poczytać...
Takijeden
Bzdury straszne.
Fala44
Dokładnie. Komentarz w punkt.
LMed
No cóż, można pomarudzić że germańskie toto i nic więcej.
gnagon
Na bazie Pioruna możemy pokusić się o własny sprzęt tej klasy
Davien3
Gnagon taak akurat. Z MANPADS chcesz zrobic pocisk średniego zasiegu:))
Czytelnik D24
Na bazie Pioruna rakieta o zasięgu 40 km i pułapie 20? Zejdź na ziemię.
szczebelek
Czy w tym całym ESSI IRYS-T SLM jest ujęty jako jedyny zestaw krótkiego zasięgu? Czy może Ilauncher i NASAMS też są ujęte jeśli nie to cały program Narew jest zagrożony.
Czytelnik D24
NG potwierdził że polski system obrony może być częścią europejskiej tarczy poprzez IBCS.
Davien3
Szczebelek rozumiem ze Norwegia i UK które tez sa w ESSI porzuca własne rozwiazania na rzecz IRIS-T?? No dawno tak się nie usmiałem.
Davien3
Czytelnik D24 Nie tylko, mamy też doskonały system VSHORAD czego nie maja inne kraje europejskie a co moglibysmy wnieść do tego programu. Ale to tylko marzenia.
MiP
I Łotwa dobrze wybrała,system sprawdzony na wojnie i chwalony przez Ukraińców
DDR
Do 2026 jak widać nie ma się co spieszyć zwłaszcza że niewiadomo kiedy dotrą komponenty z Chin i czy wogle Ot taka gospodarka made in NRDfen jak obecnie ze wszystkim za Odrą :))