Reklama

Siły zbrojne

Łotwa ćwiczy z HIMARS-ami

Fot. Lockheed Martin

Na Łotwie rozpoczynają się w poniedziałek manewry z udziałem wojsk USA; scenariusz zakłada m.in. szybkie przemieszczenie drogą powietrzną amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS, a także ćwiczenia strzeleckie na wodach Morza Bałtyckiego - oznajmił łotewski resort obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ramach manewrów "Namejs 2022" prezentowane jest rozmieszczenie HIMARS-ów na lotniskach w Rydze i Lipawie przy użyciu amerykańskich samolotów transportowych C-130 Hercules. Następnie wyrzutnie trafią na poligon Skede pod Lipawą. Odbędzie się tam trening polegający na ostrzelaniu celów znajdujących się w wyłącznej strefie ekonomicznej Łotwy na Bałtyku - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Czytaj też

Jak powiadomiono, w części manewrów realizowanej na lotnisku Spilve pod Rygą wezmą udział m.in. minister obrony Łotwy Artis Pabriks, dowódca sił zbrojnych tego kraju generał Leonids Kalnins i ambasador USA na Łotwie John Carwile.

Reklama

Wyrzutnie HIMARS, przekazane w czerwcu przez Waszyngton władzom w Kijowie, znacząco wpłynęły na przebieg wojny na Ukrainie. Dostawy tej broni wraz z pociskami GMLRS, które mogą razić cele na odległości 70-80 km, pozwoliły ukraińskim siłom w pewnym stopniu zniwelować rosyjską przewagę w artylerii dalszego zasięgu i precyzyjnie niszczyć obiekty oddalone od linii frontu.

Wyrzutnie HIMARS mogą też strzelać rakietami taktycznymi ATACMS o donośności ponad 300 km, jednak tych Kijowowi nie przekazano. W niedalekiej przyszłości do uzbrojenia HIMARS (i M270A2 MLRS) dołączą pociski GMLRS-ER o donośności 150 km oraz taktyczne rakiety PrSM, o donośności 500 km w pierwszej wersji, a docelowo nawet do tysiąca kilometrów.

Czytaj też

Pod koniec sierpnia resort obrony Ukrainy potwierdził, że na wyposażeniu armii tego kraju znajduje się ponad 20 wyrzutni HIMARS i ich odpowiedników - brytyjskich systemów M270 MLRS i niemieckich Mars. Poinformowano wówczas, że dzięki temu uzbrojeniu zniszczono ponad 50 rosyjskich magazynów z bronią i amunicją, a także liczne bazy i stanowiska dowodzenia przeciwnika

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

 1. Valdi

  Przypomnijmy k239 chunmoo w standardzie 80 km, i dostępne z półki

 2. Rudy 102-

  Dokupić 4 diwiziony w USA z rakietami -1200 rakiet zasieg 80 kil -800 rakiet zasieg 150 kil 500 rakiet zasieg 300 kil 300 rakiet zasieg 500 kil 150-200 rakiet zasieg 1000 kil Dokupić z KOREj 100-200

  1. Laky

   Dokupić👍👏😉🚀

  2. VIS

   Łotwy na to nie stać.

Reklama