Reklama

Siły zbrojne

Fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army

Litwa zwiększa wydatki obronne o 35%. Zgoda parlamentu

Litewski Seimas wyraził zgodę na zwiększenie wydatków na obronę narodową w 2016 roku o 35% w stosunku do roku bieżącego. 

Zgodnie z decyzją parlamentu, nakłady na obronę Wilna wyniosą w przyszłym roku 575,2 mln euro, czyli o 150 mln euro więcej, niż w roku bieżącym. Wskaźnik udziału litewskich wydatków obronnych w PKB wzrośnie do 1,48%. Seimas wyraził więc, zgodnie z założeniami, zgodę na zwiększenie nakładów na obronę o 35%.

Dodatkowe środki będą przeznaczone na podwyższenie gotowości bojowej litewskiej armii, w tym zwiększenie ukompletowania wojsk oraz przeprowadzenie programów modernizacji technicznej. Wilno zdecydowało w tym roku o przywróceniu poboru i sformowaniu drugiej brygady wojsk lądowych. Wcześniej stworzono także, na bazie istniejących jednostek, siły szybkiego reagowania, które w perspektywie mają być rozbudowywane.

Litwa rozpoczęła też po wybuchu kryzysu na Ukrainie szereg programów modernizacji technicznej armii. Zakupiono między innymi polskie zestawy przeciwlotnicze Grom (pierwsze dostawy miały miejsce w 2014 roku) i amerykańskie pociski przeciwpancerne Javelin. Ponadto zdecydowano o pozyskaniu z nadwyżek Bundeswehry haubic samobieżnych PzH 2000.

Litwa poszukuje też nowego kołowego bojowego wozu piechoty, który ma zastąpić przestarzałe transportery gąsienicowe typu M113. Wilno zdecydowało się na pozyskanie niemieckich KTO Boxer, uzbrojonych w wieże z armatami 30 mm i PPK Spike.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Karol

    Ech... już znalazłem.

    1. Zdziwiony

      lepij umieścić wojsko 20 km od granicy

  2. panzerfaust39

    Za coś trzeba kupić te Boxery

  3. Ruski szpion

    hehh nawet wzrost o 200 300% i więcej nie obroni ich przed Rosją.

    1. Polski Szpion

      Przed Rosją pewnie nie, ale przed Polską może już tak.

    2. Nabucco first

      Do obrony przed Rosją to oni maja gazoport przenośny, połączenia energetyczne z Polską (budowane). gazociąg (budowany) etc. To wszystko bardziej osłabia Rosję niż tych kilku żołnierzy których mają. Zauważ że Polska robi to samo - gazoport, naftoport, połączenia gazowe i energetyczne z kim się da etc.

  4. Anni

    Mogliśmy dawno zrobić to samo i wziąć Pzh2000,zamiast bujać sie prawie 20 lat w imie interesów paru gości z polskiej zbrojeniówki.Do tego wieża niemiecka jest lepsza niż licencyjna brytyjska.

  5. ryszard56

    brawo litwa

  6. Karol

    Od dłuższego czasu czekałem niecierpliwie na decyzję Litwy odnośnie wyboru KTO/APC. W żadnych mediach nie znalazłem jednak informacji o wyborze oferty. Czy ktoś z czytelników, lub autor artykułu mogłby doprecyzować informację odnośnie wyboru przez Litwę KTO Boxer.

Reklama