Reklama

Siły zbrojne

Fot. US Army

Litwa wzmacnia obronę przeciwpancerną

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Litwie pocisków i wyrzutni systemu Javelin, w grę wchodzi nawet 74 wyrzutni. Nowe uzbrojenie ma zwiększyć możliwości obronne bałtyckiego członka NATO.

W informacji przekazanej przez amerykański Departament Stanu stwierdzono, że wyraża on zgodę na możliwą sprzedaż pocisków i wyrzutni systemu Javelin dla Litwy. Sprzedaż ma mieć miejsce w ramach procedury Foreign Military Sales i do jej przeprowadzenia konieczna jest zgoda Kongresu. Maksymalna wartość sprzedaży wynosi 55 mln USD.

Litwa zwróciła się do rządu amerykańskiego z prośbą o wydanie zgody na sprzedaż kolejnej partii pocisków Javelin i wyrzutni tego systemu. W ramach transakcji na Litwę miałoby trafić 210 nowych pocisków, dziesięć rakiet przeznaczonych do prób i 74 wyrzutnie tego systemu przeciwpancernego. Kontrakt obejmowałby również pomoc techniczną, transport, logistykę i wsparcie programu.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Stanu, informującego Kongres o potencjalnej sprzedaży, wpisuje się ona w politykę amerykańską i zmierza do poprawienia bezpieczeństwa USA i sojuszniczej Litwy. Wzmocni również współpracę dwustronną obu państw, przyczyni się także do polepszenia zdolności współpracy armii Stanów Zjednoczonych i Litwy. Departament Stanu zwraca również uwagę, że dokonanie tej transakcji odbije się pozytywnym echem w sprzymierzonych państwach sąsiadujących z Litwą, bowiem w sposób pośredni poprawi także i ich bezpieczeństwo.

Departament Stanu zwraca uwagę, że broń objęta umową ma charakter defensywny, i że jej implementacja w siłach zbrojnych kupującego będzie bezproblemowa. Litwa obecnie wykorzystuje już co najmniej 40 wyrzutni tego systemu. Zdaniem Departamentu finalizacja kontraktu nie zmieni także równowagi sił w regionie. 

Czytaj też: Litwa kupuje kolejne pociski Javelin.

Uzbrojenie objęte umową zostanie wyprodukowane w zakładach Raytheon/Lockheed Martin w Orlando i Tucson.

Pociski Javelin są zdolne do rażenia celów opancerzonych zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery, co pozwala na atakowanie słabiej chronionych punktów współczesnych czołgów. Działają one na zasadzie „odpal i zapomnij” i są naprowadzane z wykorzystaniem głowicy termowizyjnej, dzięki czemu są zdolne do rażenia celów w dzień i w noc. Umowę na dostawę wyrzutni Javelin podpisała w ostatnim czasie m.in. Estonia

Zrealizowanie zakupu 74 wyrzutni stanowiłoby poważne wzmocnienie zdolności obrony przeciwpancernej Litwy, szczególnie jeśli połączyć to z planami pozyskania transporterów Boxer uzbrojonych w wyrzutnie ppk Spike. Z drugiej strony zwraca uwagę relatywnie niewielka liczba pocisków we wniosku do Kongresu (około trzech na wyrzutnię). Wniosek o zakup Javelinów wpisuje się w działania Wilna w celu rozbudowy zdolności obronnych, połączone z podwyższeniem finansowania sił zbrojnych. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Wojmił

    3 pociski na wyrzutnię a ile ma niby tego być skoro statystycznie tyle właśnie pocisków zdoła wystrzelić zespół operatorów w walce z przeważającym wrogiem zanim nie będą musieli się wycofać lub nie zostaną zabici? Nie potrzebują więcej pocisków, ponieważ mają symulatory... co oznacza, że odpaleń ćwiczebnych jak z rpg nie robią...

    1. Marek

      Widzę tu błąd logiczny. Zakładasz, że cześć zespołów się wycofa. Całkiem słusznie. Tylko co dalej? Wyrzutnie na złom?

  2. dropik

    pewnie kolejne zakupy pocisków będą później. U nas jest ok 250 wyrzutni, więc te ich 74 sztuki, to całkiem sporo zwłaszcza, że zamówili boxery ze spajkami - może nie wszystkie z tych 88 sztuk będzie je miało, ale jakby nawet co tylko co drugi, to i tak razem daje to, prawie polowe tego co mamy w naszej dużej armii

  3. Marek

    Taaaa - 3 szt rakiet na wyrzutnię :))) Skąd my to znamy ?

    1. dropik

      no skąd ? Bo u nas jest ok 10 na wyrzutnie i kolejne 1000 zamowionych. Co nie znaczy że to jakoś duzo. mało i jendych i drugich. 400-500 wyrzutni i 8-10 tys pocisków było by ok

  4. Wafel

    Klaipedy bronimy az do konca

  5. sko

    mała Litwa : 74 + ponad 40 wyrzutni a ile my mamy ? aż 2 razy więcej ? Słuszny kierunek obrała nasza władza ..

  6. maj

    3 rakiety na wyrzutnię - znany sposób trzymania na smyczy - za broń trzeba zapłacić, a amunicję dostaniecie jak tą bronią będziecie robić to, czego się od was spodziewamy. Tak właśnie realizuje się własne cele sprzedając broń.

Reklama