Siły zbrojne

Litwa wprowadza nową generację granatników przeciwpancernych

Carl Gustaf M4
Fot. Saab

Ministerstwo Obrony Litwy zawarło z koncernem Saab umowę ramową dotyczącą wyrzutni Carl Gustaw M4 wraz z amunicją. Pierwsze zamówienie ze strony litewskiej Agencji Materiałów Obronnych opiewa na 150 mln SEK czyli około 6,14 mln euro.

Decyzja Litwy spowodowała, że Wilno przystąpiło do tego samego systemu, w którym wyrzutnie Carl Gustaf M4 wraz z amunicją pozyskiwane są przez Szwecję, Łotwę i Estonię. Od czasu premiery Carl-Gustaf M4 w 2014 roku Saab podpisał kontrakty na system z czternastoma różnymi krajami.

To wielki kamień milowy, mieć Szwecję i wszystkie kraje bałtyckie w tej samej umowie dotyczącej systemu Carl-Gustaf. Teraz z niecierpliwością czekamy na dostarczenie tej amunicji i dostarczenie Litwie fantastycznego systemu Carl-Gustaf M4.
Görgen Johansson, szef działu biznesowego Saab Dynamics

Czytaj też

Litwa jest użytkownikiem systemu Carl-Gustaf od połowy lat 90-tych, a teraz zdecydowała się na nowy wariant. Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, wielozadaniowych granatników przeciwpancernych opracowanych i produkowanych przez koncern Saab. Według deklaracji producenta daje on szeroki zakres możliwości na polu walki.

Najnowsza wersja tego systemu została opracowana w oparciu o doświadczenia i technologie rodziny Carl-Gustaf. Zapewnia wyższy współczynnik celności, ma lżejszą konstrukcję oraz jest zgodna z istniejącą amunicją. Carl Gustaf M4 jest także kompatybilny z inteligentnymi systemami celowniczymi i innymi nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna. Może również być dalej modyfikowany. System Carl Gustaf M4 był prezentowany w akcji na litewskim poligonie w maju 2018 roku.

Czytaj też

Warto zaznaczyć, że obecnie litewskie siły zbrojne mają na uzbrojeniu trzy typy granatników przeciwpancernych różnego typu. Są to wspomniane już wielorazowe wyrzutnie Carl Gustaf M3 firmy Saab oraz jednorazowe granatniki AT4 tego samego producenta i od niedawna lżejsze granatniki M72 firmy Nammo, przekazane przez USA. Zapewnia to szeroki zakres możliwości zwalczania nie tylko pojazdów opancerzonych ale również umocnionych puktów oporu oraz innego typu celów. Każdy z tych rodzajów uzbrojenia charakteryzuje się inną masą, siłą rażenia i zasięgiem. Granatniki uzupełniają więc litewską obronę przeciwpancerną, wykorzystującą również przenośne wyrzutnie pocisków Javelin oraz bojowe wozy piechoty Wilk (wersja KTO Boxer) z wyrzutniami ppk Spike-LR/LR2.

Komentarze