Litewskie Wilki pierwszy raz strzelają izraelskimi rakietami

Autor. Lithuanian_Armed_Force/X
Litewskie Siły Zbrojne przeprowadziły pierwsze strzelania bojowe z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2 wykorzystywanych przez ich kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas.
Litewska armia otrzymała dotychczas 89 kołowych bojowych wozów piechoty Vilkas (zbudowanych na bazie transportera opancerzonego Boxer), których zdolności przeciwpancerne bazują na zdwojonej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2. Pojazdy te wchodzą w skład dwóch batalionów w ramach Brygady Zmechanizowanej „Żelazne Wilki”.
W połowie maja została do mediów przekazana informacja, że odbyło się pierwsze bojowe strzelanie ze wspomnianego typu środków bojowych, co stanowiło dla litewskich żołnierzy (z batalionu piechoty Wielkiego Księcia Olgierda) ważne wydarzenie w osiąganiu kolejnych etapów gotowości bojowej na Wilkach.
Just happened: first LTU IFV "VILKAS" live firing with SPIKE LR2, 5th generation, long-range, anti-tank guided missile that is distinguished by its advanced technologies and tactical advantages. pic.twitter.com/Xk1fWK1wXc
— Lithuanian_Armed_Forces (@LTU_Army) May 15, 2025
Strzelanie odbyło się na terenie poligonu imienia generała Silvestrasa Žukauskasa w Podbradė. Pociski Spike-LR2 (izraelskiej produkcji) pozwalają litewskim żołnierzom na eliminację różnego typu celów w tym tych najmocniej opancerzonych jak czołgi podstawowe. Mają oni tutaj przewagę względem polskich kolegów, którzy dalej operują na starszej wersji tego środka bojowego (chociaż znacząco ulepszonego względem pierwotnie zakupionego wariantu).
Warto by podjąć ten temat i wdrożyć je do produkcji w polskim przemyśle (zakłady Mesko) dając naszym żołnierzom większe możliwości. Starsza wersja jest już im dobrze znana, zatem wdrożenie nowszej odbyłoby się bez większych problemów i dało wymierny zysk naszemu przemysłowi.
Vilkas, czyli litewska wersja Boxera, został dostosowany do specyficznych wymagań litewskiej armii, zwłaszcza pod względem samej wieży. Pojazd ten wyposażono w izraelski bezzałogowy moduł wieżowy Samson Mk2 produkcji Rafael Advanced Defence Systems, uzbrojony w armatę Bushmaster II Mk44S kal. 30 mm oraz sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dodatkowo, w ramach uzbrojenia przeciwpancernego, pojazd wyposażono w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. W ramach obecnego zakupu część pojazdów zostanie uzbrojona w armaty 30 mm, a część w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z karabinami maszynowymi 12,7 mm. Jednostką napędową jest silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM, w zależności od wersji, który pozwala na osiągnięcie prędkości 103 km/h i zapewnia zasięg operacyjny do 1100 km.

Autor. Lithuanian_Armed_Forces/X
Byrrbyć
No i jak ktoś sobie wyobraża serwisowanie i naprawy tych Wilków w przypadku wojny? Przecież różni się on sporo od Boxera, a Izrael daleko... Wyposażanie małej armii w unikalny sprzęt jest pozbawione sensu. To operetkowa armia, dobra do parady, może do "odstraszania", ale bezradna w przypadku wojny.