Siły zbrojne
Litewscy artylerzyści szkolą się na HIMARS-ach w Niemczech
Litewscy żołnierze szkolili się w Niemczech z obsługi oraz działania amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS. Kraj ten pozyskał łącznie 8 tego typu pojazdów, których dostawy zaczną się w tym roku.
Litwa w grudniu 2022 roku podpisała umowę na zakup 8 wieloprowadnicowanych wyrzutni rakiet M142 HIMARS wraz z pakietem amunicyjnym (w tym pociskami ATACMS), szkoleniowym oraz logistycznym. Wartość jej określono na 495 mln USD. Dostawy pierwszych egzemplarzy mają zostać zrealizowane w tym roku. W dniach od 15 do 21 grudnia litewscy artylerzyści oraz technicy brali udział w szkoleniu z wykorzystania i obsługi zestawów HIMARS na terenie bazy Grafenwoehr w Niemczech.
The first HIMARS systems are set to arrive in Lithuania next year & we are eagerly preparing for their delivery. Our troops are currently exercising in Germany to operate HIMARS effectively & work alongside other units, training in close cooperation with US forces.
— Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD) December 20, 2024
📸@LTU_Army pic.twitter.com/jSWDEXaGnp
W szkoleniu litewskich artylerzystów udział wzięli amerykańscy żołnierze z 3. Batalionu HIMARS, 321. Pułku Artylerii Polowej oraz 41. Brygady Artylerii Polowej w ramach V Korpusu. Zakup przez Litwę wspomnianych systemów jest o tyle ważny, że wraz z nimi taki krok wykonała Łotwa (6 sztuk) oraz Estonia (6 sztuk). Tym samym cały region pozyskuje jeden wspólny system rażenia ziemia-ziemia wykorzystującego m.in. pociski ATACMS o zasięgu 300 km. Z racji na wykorzystanie tożsamego uzbrojenia proces szkolenia oraz wsparcia logistyki będzie usprawniony względem sytuacji, gdy nawet jeden kraj poszedł w rozwiązanie konkurencyjne.
M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.
Czytaj też
W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105