Siły zbrojne
Militaryzacja jednostek administracji. Plany ćwiczeń.
Prezes Rady Ministrów z końcem grudnia podpisał rozporządzenie, które określa limity osób powoływanych w 2021 roku do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji. Jaka będzie skala przyszłych powołań, jakie są koszty z tym związane oraz które instytucje będą brały udział w ćwiczeniach?
30 grudnia 2020 roku projekt rozporządzenia rady ministrów w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2021 r. do odbycia ćwiczeń́ w jednostkach przewidzianych do militaryzacji uzyskał cyfrowy podpis Mateusza Morawieckiego, prezesa rady ministrów, a następnego dnia wraz z uzasadnieniem został opublikowany w serwisie prowadzonym przez Rządowe Centrum Legislacji. Rozporządzenie choć jeszcze nie opublikowane w dzienniku ustaw wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku.
Limity obowiązujące w 2021 roku
Prezesa Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony określił limit osób powoływanych w 2021 roku do odbycie ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji. Ogółem do udziału w tych ćwiczeniach zaplanowano powołanie 986 osób.
Plan zakłada powołanie 136 osób w jednostkach podległych Ministrowi Sprawiedliwości, 810 osób w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji - Policja oraz 40 osób w jednostkach organizacyjnych podległych Wojewodzie Małopolskiemu. Koszty z tym związane wynoszą: 157 tys. złotych dla resortu sprawiedliwości, 150 tys. złotych w przypadku Policji oraz 24 tys. złotych w jednostkach nadzorowanych przez Wojewodę Małopolskiego.
Czytaj też: Bezpieczeństwo 2020
Na ten cel zaplanowano w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych RP kwotę 331 tys. złotych. W uzasadnieniu wskazano, że w ramach szacowania limitów środków finansowych uwzględnione zostały wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, wynagrodzeniem przysługującym osobom powoływanym na ćwiczenia, a także zwrotem kosztów przejazdu oraz doręczania wezwań́ do odbycia ćwiczenia w jednostce przewidzianej do militaryzacji. Podział środków wygląda następująco: 138 tys. złotych stanowią wynagrodzenia, 3,3 tys. złotych składki z tytułu ubezpieczeń, 57,5 tys. złotych koszt wyżywienia, a pozostałe koszty to kwota 132,2 tys. złotych (koszty wezwań, wynajmu strzelnicy, zakupu środków bojowych, pomocy szkoleniowych, zwrotu kosztów dojazdów oraz zakupu indywidualnych środków ochrony).
Warto zauważyć, że limity zaplanowane na 2021 rok są ponad dwukrotnie niższe od obowiązujących w roku 2020, bowiem na podstawie rozporządzenia rady ministrów z 27 grudnia 2019 roku w minionym roku planowano do odbycia ćwiczeń́ w jednostkach przewidzianych do militaryzacji powołanie 2054 osób.