Reklama

Siły zbrojne

Kuwejt wymieni Hornety na Super Hornety

Fot. David Danals/U.S. Navy
Fot. David Danals/U.S. Navy

Rząd Kuwejtu i Boeing sfinalizowały kontrakt, którego przedmiotem jest 28 wielozadaniowych myśliwców F/A-18E/F Super Hornet. Samoloty zastąpią używaną w Kuwejckich Siłach Powietrznych od początku lat 90. XX wieku starszą wersję F/A-18C/D Hornet.

Zgodnie z zawartą umową do Kuwejtu trafią  22 jednomiejscowe myśliwce F/A-18E i 6 maszyn w wersji dwumiejscowej F/A-18F. Według nieoficjalnych informacji wartość kontraktu może wynieść nawet 1,2 mld dolarów. Wiadomo, że za samo uzbrojenie lotnicze i radarowe urządzenia ostrzegawcze znajdujące sie na wyposażeniu samolotów Kuwejt zapłaci prawie 276 mln dolarów.

Sprzedaż Super Hornetów nad Zatokę Perską została zatwierdzona przez Departament Stanu USA w listopadzie 2016 roku. Kuwejckie władze rozważały zakup nawet 40 amerykańskich myśliwców. W FMS wskazano, że ta transakcja może być warta maksymalnie 10,1 mld USD. Zakup nowych maszyn został jednak podzielony przez władze kuwejckie pomiędzy dwóch producentów. W 2016 roku kuwejtczycy podpisali umowę na pozyskanie 28 wielozadaniowych myśliwców Eurofighter Typhoon, których montaż rozpoczął się na pod koniec 2017 roku.

Umowę z kuwejckim rządem postrzegano początkowo jako koło ratunkowe  dla Boeinga, które miało pozwolić utrzymać produkcję Super Hornetów do 2020 roku. Z pomocą przyszła jednak US Navy. Przedstawiciele Boeinga zapewniają, że planowane zamówienie na 110 nowych samolotów F/A-18E/F zapewni funkcjonowanie linii produkacyjnej do 2025 roku.

Kuwejt to nie jedyne państwo w rejonie Zatoki Perskiej, które w ostatnim czasie nabyło wielozadaniowe myśliwce Boeinga. Zamówienie na dostawę 36 samolotów F-15QA złożył niedawno kompleksowo modernizujący swoje lotnictwo Katar.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Nikt

  A Polska zamieni za niedługo BWP1 na superBWP1

  1. grtghjjfgngg

   Na BWP-1 E/F Superbewup

 2. WARS

  zastanawiam sie po co im to skoro niejaki Saddam potrzebowal pare godzin aby zajac Kuwejt...pewnie trzymaja te samoloty w stajni z wielbladami

 3. tak tak

  Ciekawe czy ktoś odkupi te używane maszyny z Kuwejtu?

  1. Rafal

   Slabo to widze, w przeciwienstwie do F16 czy F15 juz od dawna nie produkowane i modernizowane.

  2. Mkl

   My powinniśmy wymienić f16 na super f16

  3. Bolllllo

   po remoncie w sam raz żeby zstąpić nasze su22

 4. krzysiek84

  1,2 mld dolarów... One są plastiku czy tektury, że tak tanio?

Reklama