Reklama

Kurier poinformuje nas o mobilizacji?

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na ćwiczeniu „Rozsądny Gronostaj 25”. W tle kołowy transporter opancerzony Rosomak z wieżą ZSSW-30.
Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na ćwiczeniu „Rozsądny Gronostaj 25”. W tle kołowy transporter opancerzony Rosomak z wieżą ZSSW-30.
Autor. st. kpr. Arkadiusz Czernicki / 18. Dywizja Zmechanizowana

Na początku tego roku Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało rozporządzenie dotyczące doręczenia kart powołania do służby wojskowej na wypadek wojny. Warto zobaczyć, jakie są główne założenia tego dokumentu.

30 stycznia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 stycznia 2025 r. w sprawie doręczania kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Czym ono jest?

Reklama

„Rozporządzenie określa sposób i tryb doręczenia kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny i podawania informacji o tym powołaniu do publicznej wiadomości, tryb postępowania organów jednostek wojskowych, policji i Poczty Polskiej w tym zakresie oraz sposób pokrywania kosztów związanych z doręczeniem dokumentów powołania i podawaniem informacji o powołaniu do publicznej wiadomości” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez MON.

Czytaj też

Kto doręczy wezwanie?

Za doręczenie kart powołania do służby wojskowej – wystawionych przez szefów wojskowych centrów rekrutacji – odpowiadać mają wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Doręczenie może być także dokonane przez: jednostki wojskowe, pracowników jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej, a także przez Policję.

Co stanie się w sytuacji, gdy nie będzie nas w domu? Jeśli nie dojdzie do bezpośredniego doręczenia powołania, pismo o próbie doręczenia może zostać umieszczone np. w skrzynce pocztowej, ew. na drzwiach mieszkania adresata.

Jak czytamy w rozporządzeniu, informacja o powołaniu do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny podawana będzie do publicznej wiadomości przez obwieszczenie Ministra Obrony Narodowej o zarządzeniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mobilizacji powszechnej.

Czytaj też

Kary za niestawiennictwo

W rozporządzeniu wzięto też pod uwagę ew. kary za brak stawiennictwa do wybranej jednostki. Wyszczególnione zostały dwie ewentualności:

  • Kto w czasie mobilizacji lub wojny będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3;
  • Kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w  określonym terminie i  miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.
Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama