Siły zbrojne
Kto wesprze systemy przeciwlotnicze Biała?
3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie poszukuje wykonawców, którzy zdecydują się na prowadzenie usług konserwacji i napraw samobieżnych systemów przeciwlotniczych ZSU-23-4MP Biała, będących tarnowską modyfikacją radzieckiego pierwowzoru ZSU-23-4 Szyłka.
Jak czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, przedmiotem postępowania są naprawy i konserwacje samobieżnego systemu obrony przeciwlotniczej 23 mm. ZSU-23-4MP Biała.
Czytaj też: Ponad 7 mln zł na konserwację zestawów Biała
Zadanie naprawy i konserwacji będzie wykonywane w latach 2021-2024. Rozpoczęcie nastąpi 15 września 2021, natomiast zakończenie przewidziane jest na 30 listopada 2024. Pprace nad zadaniem powinny się kończyć każdego roku do ostatniego dnia listopada. To czy realizacja napraw będzie mieć miejsce w latach 2022-2024, będzie zależne od budżetu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Termin składania ofert upływa 23 lipca 2021 o godzinie 9:00. Zostaną wybrani ci wykonawcy, którzy przedstawią najkorzystniejszą pod względem ekonomicznym ofertę. Dodatkowo muszą oni wykazać, że w ostatnich latach wykonywali podobne prace na rzecz wojska, najlepiej również związane z naprawą OPL.
Samobieżny system obrony przeciwlotniczej ZSU-23-4MP Biała to polska modernizacja radzieckiej Szyłki. Prace nad nią były prowadzone w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie, w 2000 roku pojawił się pierwszy prototyp, zaś w 2005 roku ruszyła jego produkcja. Jego celem jest zwalczanie za pomocą czterech 23 milimetrowych armat i wyrzutni zestawów rakietowych Grom nisko przelatujących samolotów, śmigłowców czy bezzałogowców.
Modernizacja objęła zmniejszenie załogi z pierwotnie czterech do trzech żołnierzy, dodaniu wspomnianych wcześniej wyrzutni rakiet Grom o donośności do 5500 metrów, modyfikacji systemów optoelektrycznych oraz doposażeniu zestawu w nowe cyfrowe systemy łączności.