Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na wsparcie systemów przeciwlotniczych Biała

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Wojsko Polskie poszukuje wykonawcy wsparcia eksploatacji systemów przeciwlotniczych ZSU-23-4MP Biała w latach 2015-2017. Procedura wszczęta w trybie przetargu ograniczonego jest realizowana przez 3. Regionalną Bazę Logistyczną w Krakowie. Wnioski można składać do 23 lutego, lecz prawdopodobnie tylko jeden podmiot będzie w stanie spełnić wymagania. 

Jednym z kluczowych warunków jest posiadanie niezbędnej dokumentacji technicznej lub zrealizowanie w ostatnim czasie przynajmniej jednej usługi związanej ze wsparciem zestawów Biała o wartości minimum 100 tys. PLN. Trudno spodziewać się, aby wymogi spełnił podmiot inny niż wykonawca modernizacji zestawów ZSU-23-4 Szyłka do standardu ZSU-23-4MP Biała, czyli Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Przetarg dotyczy realizacji w okresie od 1 maja 2015 roku do 30 listopada 2017 roku usług w zakresie m. in. napraw, modyfikacji, monitorowania  oraz obsługi oprogramowania i wsparcia drogą internetową. Z umowy wyłączona jest obsługa układu IFF i terminali systemu automatyzacji dowodzenia Rega-2.

W lipcu 2014 roku ZM Tarnów jako jedyny oferent zostały dopuszczone do przetargu na świadczenie usług wsparcia technicznego systemów Biała przez okres 6 miesięcy. Jego szacowana wartość wynosiła 1 mln złotych. W Wojsku Polskim znajduje się obecnie niespełna 30 pojazdów typu Biała, które stanowią modernizację posowieckich samobieżnych artyleryjskich  zestawów przeciwlotniczych  ZSU-23-4 Szyłka zrealizowaną przez ZM Tarnów.

Wstępnie planowano modernizację 70 zestawów, które miały stanowić tańszą alternatywę dla systemu Loara. ZSU-23-4MP Biała w odróżnieniu od pierwowzoru nie posiada własnego radaru. Zestaw wyposażono natomiast w nowoczesną głowicę optoelektroniczną,  4 wyrzutnie pocisków rakietowych Grom i inne modyfikacje. Na uzbrojenie system Biała trafił oficjalnie w 2005 roku. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. tagore

    Bez wymiany działek i współpracy choćby z dronami zbierającymi dane niewiele to warte.

  2. polak

    30 szt starczy na paradę 11 listopada

    1. mieszko

      Chyba na 1 listopada :D. A ja chciałem pytać o Homara. Niestety ale winę ponosi MON i jego "zwierzchnik" czyli prezes rady ministrów a nie firmy. Niestety urzędnicy nie potrafią zarządzać, a może się im to opłaca, bo przecież za nic nie odpowiadają bo nie ma rozwiązań (podstaw) prawnych tak jak komornicy, zakłada się prawnie, ze są uczciwi i za nic nie odpowiadają. Pytanie w związku z tym do defence24, czy moglibyscie napisać, jakie są w ogóle plany na modernizacje, zakup uzbrojenia z latami i terminami, cos na wzór PBDK na lata 2014-2020.

  3. Maxello6

    Projekt Loary został zamrożony a nie odrzucony z powodu nieperspektywicznego podwozia. Po wprowadzeniu nowego do Krabów, powinni wznowić prace nad Loarą. Chociaż znając nasz MON i ich dotychczasowe poczynania nie należy za bardzo się ekscytować i mieć nadzieję, że coś się ruszy w tym temacie. Chociaż bardzo chciałbym się mylić.....

    1. aaaa

      Jak cena spadnie do 20 mln to już będzie wielki postęp, bo Loara za cenę 50% nowego Leosia to paranoja.

  4. dudek

    Złom bez własnego radaru, 70 sztuk w planach zrobili modernizację 30 w niepełnym zakresie, śmiech na sali i jeszcze oczekują że kilka podmiotów stanie do przetargu jak tylko ZM Tarnów ma dokumentację do tej niepełnej modernizacji, paranoja.

    1. Legion

      Optoelektronika na taki zasięg jest lepsza niż radar bo przynajmniej nie zdradza swojej pozycji... No dobra pod warunkiem że jest to technologia QWIP lub przynajmniej InSb...

    2. rozsądny

      Działko 23mm ma zasięg mniejszy od przeciętnego uzbrojenia powietrze-ziemia przeciętnego samolotu czy helikoptera. Dlatego przy takiej broni strach używać radaru (Phalanx w lądowej wersji - Centurion czy jakoś tak - to jeszcze większy badziew) by się nie demaskować, ale na dystansach rażenia, jak otworzyć ogień, to jest tak skuteczny, że atakowany cel już nikogo nie ostrzeże i Białej nie zniszczy. Ponadto cel powinna wskazywać sieć, a taki system plot krótkiego zasięgu nie jest od wykrywania celu, tylko jego niszczenia gdy znajdzie się w "no escape zone". Niestety faktem jest, że Biała nowoczesna nie jest, a standard obecnie wyznaczają rozwiązania rosyjskie: zdolność rażenia 2-4 celów równocześnie na odległość min. 12km (to więcej niż skuteczność wykrywania celów przez samolot czy helikopter) + 30mm działko (zasięg 2x większy niż Białej) do pokrycia martwej strefy rakiet lub niszczenia małych dronów + sieciocentryczność + wysoka mobilność.

  5. sorbi

    "Wstępnie planowano modernizację 70 zestawów". To my mama jeszcze taką ilość Szyłek? A skoro użyto słowa "wstępnie", to znaczy, że jest ich na stanie więcej i w późniejszym terminie też planowano modernizować kolejne? Ktoś coś na ten temat wie? A jak zbliżał się co roku koniec roku to nie mieli na co wydawać pieniędzy i zwracali do rządowej kasy na łatanie dziury budżetowej - a mogli modernizować chociażby kolejne Szylki, czy Sokoły do standardu Głuszec. Tymczasem ostatni przetarg na modernizację 2 sztuk ogłosili w 2013r.! Dwóch sztuk!!!! Przecież w myśl przysłowia "na bezrybiu i rak ryba" lepsza chyba Biała niż Szyłka, czy zu-23-2 we wcześniejszych wersjach, których nie brakuje w naszej armii .

    1. plot

      aktualnie posiadamy 28 Białych i 8 Szyłek w dwóch dywizjonach plot 10BKPanc i 1Bpanc

  6. brk

    paranoja co się wyprawia w tym wojsku chyba tych 30 sztuk to na parade szykują

  7. xxx

    A gdzie jest nasza polska Loara ?

    1. Legion

      znikła przez nekromanckie zapędy naszego MON (pudrowanie trupa ZSU-23mm)...

  8. Arek

    To ile jest na wyposażeniu naszych wojsk zmodernizowanych zestawów Biała?

    1. pol

      dokładnie 28

  9. Oj

    Fajne komentarze. Brakuje mi jeszcze w nich tylko bardziej dobitnych stwierdzeń tj.np. mamy (nie)zdolnych inżynierów itp. Za to mamy super zdolnych prezesów. Ci to wiedzą jak nic nie robić i kasę trzepać.....

  10. marek

    Poraża niemrawość MON we wdrażaniu już nawet nie nowych, ale w modernizacji starszych systemów. Jeśli nie potrafimy zaprojektować i wdrożyć nowych systemów klasy Pancyr-1S, to chociaż trzeba masowo tłuc Szyłki w standardzie MP Biała. A tu - 28 sztuk na całe WP ?!?!?! KPINY !!!!

  11. ted

    jaka jest skuteczność tego sprzętu? Zakłady z Grudziądza od kilku lat oferują rakiety Sea Sparrow na podwoziu KUB-ów Dlaczego nie pójdą w tą stronę , tylko reanimują złom ?

  12. asd

    A Loara na złom. Po co komu nowy sprzęt.

Reklama