Reklama

Siły zbrojne

Krymski "lotniskowiec" znów szkoli rosyjskich pilotów

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjscy piloci 279. myśliwskiego pułku lotnictwa pokładowego Floty Północnej rozpoczęli treningi w centrum szkoleniowym NITKA na Krymie.

O wydarzeniu tym poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony dodając, że w ubiegłym tygodniu przebazowano z lotniska Siewieromorsk-3 Floty Północnej (obwód murmański) na lotnisko Saki w Nowofiedorowcach na Krymie: trzy samoloty szkolno–bojowe Su-25UTG, trzy pokładowe myśliwce Su-33 oraz ponad siedemdziesięciu żołnierzy personelu lotniczego i technicznego.

W grupie tej jest pięciu pilotów, którzy nigdy jeszcze nie brali udziału w lądowaniu i starcie na pokładzie lotniskowca. Szkolenie w kompleksie NITKA ma trwać kilka tygodni. Później lotnicy wrócą do Siewieromorska, gdzie „zaczną przygotowania do lotów z pokładu lotniskowca „Admirał Floty Związku Radzieckiego Kuzniecow”.”

Przypomnijmy, że NITKA to naziemny, lotniczy kompleks treningowo–badawczy (naziemnyj ispitatielnyj trienirowoćnyj kompleks awiacionnyj) zbudowany specjalnie, by pomóc w szkoleniu pilotów lotnictwa pokładowego na lądzie. Jego najważniejszym elementem jest fragment pasa startowego odwzorowujący warunki, jakie panują na realnym lotniskowcu, ze skocznią, katapultą oraz systemami hamującymi. Przy czym zachowano rozmiary, jakie posiada pokład lotniczy na ciężkim krążowniku lotniskowym „Admirał Floty Związku Radzieckiego Kuzniecow”.

Po przekazaniu Krymu Ukrainie, kompleks był wynajmowany rosyjskiemu lotnictwu, ale ze względu na coraz większe problemy stawiane przez władze w Kijowie Rosjanie zdecydowali się go przenieść do ośrodka treningowego na Kubaniu. Rozpoczęły się tam już nawet prace budowlane, ale jak widać definitywnie postanowiono ponownie wrócić do starego centrum szkoleniowego. Starego, ponieważ pierwszy start z instalacji ośrodka NITKA przeprowadzono jeszcze w sierpniu 1982 r. Wykorzystywano wtedy samoloty Su-27.

Reklama

Komentarze (4)

 1. kzet69

  No cóż pozostała im tylko lądowa atrapa lotniskowca, bo Admirał Kuźniecow właśnie trafił do suchego doku, wątpię by jeszcze kiedykolwiek z niego wypłynął.

 2. Zdzich

  Jakie te ruskie sprytne!

 3. olo

  Ukraina powinna zestrzeliwać wszystko co lata nad Krymem bez jej zgody a w tym powinno pomagać jej NATO. Rosja = ISIS tak samo kradną,gwałcą i mordują.

  1. obywatel

   Nie judź innych - jedź tam i zestrzel sam. Ukraina przyjmuje teraz do wojska najemników z zagranicy.

  2. Marek

   Bez przesady. Dzisiejsza Rosja to nie jest normalne państwo. Bez najmniejszych nawet wątpliwości prowadzi agresywną i wredną politykę. Na dodatek jeszcze jak zawsze jest załgana i olewa prawo międzynarodowe. Ale do tego, co wyrabiają potwory z isis "trochę" jeszcze jej brakuję. Nikt tam przecież nie zarzyna małych dzieciaków za to, że rodzice nie wierzą w to w co się oficjalnie w Rosji wierzy. Nikt w odróżnieniu od mułłów nie sankcjonuje z ambon w cerkwiach ani nawet z Kremla gwałtów na kobietach, które nie wierzą w to, w co się w Rosji wierzy. I nikt nie robi w Rosji jeszcze wielu innych strasznych rzeczy, które robią te fanatyczne islamskie potwory.

  3. Oj

   A dlaczego NATO? a nie tylko ci co im gwarantowali nietykalność tj. USA i GB.....

 4. Leo

  Przede wszystkim niech ćwiczą katapultowanie...

Reklama