Siły zbrojne

Kraby pojadą do Świętoszowa i Żagania. 15 i 21 Brygada otrzymają haubice Kryl

Fot. kpt. M. Serocki, por. T. Kisiel, kpr. M. Hering
Fot. kpt. M. Serocki, por. T. Kisiel, kpr. M. Hering

Haubice samobieżne na podwoziu gąsienicowym typu Krab zostaną przekazane na wyposażenie 10 i 34 Brygad Kawalerii Pancernej, dysponujących czołgami Leopard 2. Z kolei jednostki na wschodzie kraju, które docelowo mogą zostać uzbrojone w KTO Rosomak, w tym 15 Brygada Zmechanizowana i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich mają otrzymać haubice Kryl na podwoziu kołowym.

Rzecznik MON płk Jacek Sońta poinformował Defence24.pl, że plany wzmocnienia dywizjonów artylerii brygad stacjonujących na wschodzie Polski, przez wyposażenie ich w haubice 155 mm nie wpłyną na modernizację sprzętu jednostek, uzbrojonych w czołgi Leopard 2 (10 i 34 Brygad Kawalerii Pancernej).

Zgodnie z wcześniejszymi planami do tych jednostek [15 BZ i 21 BSP – red.] mają trafić haubice samobieżne na podwoziu kołowym "Kryl". W związku z powyższym nie wpłynie to w żaden sposób na modernizację dywizjonów artylerii samobieżnej 10 i 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

płk Jacek Sońta, rzecznik MON

15 i 21 Brygada mają bowiem „zgodnie z wcześniejszymi planami” otrzymać haubice 155 mm Kryl na podwoziu kołowym, podczas gdy do związków kawalerii pancernej – według dostępnych informacji - trafią haubice Krab. Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej 8 kwietnia br. I zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. Anatol Wojtan poinformował: „Chcemy również wprowadzić do  21. Brygady Strzelców Podhalańskich i  do  15 Brygady Zmechanizowanej dywizjonowe moduły 155 mm „Krab”.

W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy ewentualne wprowadzenie Krabów do tych jednostek nie spowoduje opóźnienia przezbrojenia 10 i 34 Brygad Kawalerii Pancernej. Zgodnie z informacją rzecznika MON plany modernizacji 15 i 21 Brygady nie wpłyną jednak na modyfikację wyposażenia jednostek pancernych, z uwagi na wprowadzenie haubic Kryl.

Płk Sońta poinformował również, że pod uwagę brane jest podniesienie potencjału jednej  z brygad. Potwierdził, że opracowano koncepcję przezbrojenia 2 batalionów 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka w KTO Rosomak. Pierwsze dostawy transporterów mogłyby się rozpocząć w 2017 roku, a plan zostałby zrealizowany poprzez „rozszerzenie i zmianę priorytetu realizacji programu operacyjnego KTO Rosomak”. Rzecznik resortu obrony potwierdził ponadto, że w latach 2017-2022 przewidywane jest wyposażenie w haubice Krab pięciu dywizjonów, "w celu dostosowania ich do standardów dywizjonowego modułu."

Generał Anatol Wojtan informował w czasie wspomnianego wcześniej posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, że zgodnie z założeniami planu wzmocnienia Sił Zbrojnych na wschodzie kraju do 15 Brygady Zmechanizowanej miałyby trafić KTO Rosomak, wyposażone w wieże bezzałogowe, zintegrowane z ppk Spike. Ponadto, projekt obejmował m.in. zwiększenie ukompletowania 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 1 Brygady Pancernej z Wesołej, 20 Brygady Zmechanizowanej oraz 7 Brygady Obrony Wybrzeża, a także 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.