Siły zbrojne

Kownacki: W poniedziałek rusza przetarg na 16 śmigłowców

Fot. Defence24
Fot. Defence24

Wiceszef MON Bartosz Kownacki zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek ogłoszony ma zostać przetarg na zakup 16 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Resort obrony ma też przygotowywać kolejne postępowanie, tym razem na zakup śmigłowców stricte transportowych.

"Będą następne postępowania na śmigłowce stricte transportowe, to będzie oddzielne postępowanie" - powiedział Kownacki w audycji "Śniadanie w Radiu Zet"..

 

Sprecyzował, że w przetarguktóry zostanie ogłoszony w poniedziałek, chodzi o 16 śmigłowców dla wojsk specjalnych, a także do zwalczania okrętów podwodnych.

 

Kownacki przypomniał, że poprzedni przetarg na zakup śmigłowców Caracal nie doszedł do skutku.

 

"Gdyby tamten przetarg był dobrze ułożony i gdyby tamten przetarg był konkurencyjny, gdybyśmy negocjowali nie tylko z firmą Airbus, ale również z innymi dostawcami, to być może to postępowanie nie zakończyłoby się tak, jak się zakończyło. Każdy kto prowadził jakiś interes w życiu wie, że jak ma jednego dostawcę to negocjacje z nim będą bardzo, bardzo trudne i takimi się okazały" - powiedział wiceszef MON.

 

"Problem tamtego postępowania polegał na tym, że wrzucono do jednego worka śmigłowce tanie i śmigłowce drogie. (...) Później przez lata byśmy przepłacali za kupowanie zwykłych śmigłowców transportowych, które są z założenia dużo tańsze od śmigłowców specjalistycznych" - dodał.

 

Wiceminister wyjaśnił, ze teraz resort obrony przyjął przy ogłaszaniu przetargów na śmigłowce zupełnie inną filozofię polegająca na tym, że oddzielnie ogłoszony będzie przetarg na śmigłowce specjalistyczne, a oddzielnie na śmigłowce transportowe.

 

Kownacki powiedział, że obecnie w Europie działają trzy firmy dysponujące śmigłowcami, które chce kupić polska armia. Są to należące do włoskiego koncernu Leonardo PZL Świdnik, do amerykańskiego Lockheed Martin PZL Mielec oraz Airbus Helicopters.

Czytaj więcej: Obrona Terytorialna będzie współpracować z aeroklubami. MON potwierdza

JW/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.