Siły zbrojne
Korea Południowa zatwierdza kolejny zakup czołgów K2
Rząd Korei Południowej zatwierdził zakup czwartej partii czołgów K2 Black Panther na potrzeby tamtejszej armii. Będą one charakteryzować się większą regionalizacją podzespołów w tym przekładni, systemu ochrony aktywnej oraz zdalnie sterowanego systemu uzbrojenia.
Sama umowa na zakup kolejnych 150 czołgów K2 Black Panther pomiędzy południowokoreańską agencją zamówień obronnych (DAPA), a koncernem Hyundai Rotem została podpisana w czerwcu . Nowozamawiane pojazdy będą charakteryzować się zastosowaniem rodzimej produkcji systemem ochrony aktywnej, przekładnią oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia. Wartość podpisanej umowy opiewa na blisko 1,5 mld USD i zakłada dostawę 150 czołgów w latach 2024-2028. Zakupione K2 mają docelowo pozwolić na wycofanie już przestarzałych wozów rodziny M48A3K/A5K, które Korea Południowa dalej posiada na stanie swojej armii. Najpewniej transza 5 lub 6 będzie już dotyczyć nowej wersji czołgu, czyli K2A1.
Czytaj też
South Korean government has approved the additional fourth batch of the K2 Main Battle Tank(150).
— ハク Mason (@mason_8718) August 27, 2023
And they said the fourth batch might have Korean APS, Transmission and RWS.
Korean APS developed long ago however, Army did not adopted due to the many reasons(Collateral Damage,… pic.twitter.com/SQt5JDkZXl
K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy III generacji opracowany przez przez Agencję Rozwoju Obrony i wyprodukowany przez firmę Hyundai Rotem. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi armata gładkolufowa CN08 kal. 120 mm z lufą o długości 55 kalibrów z jednostką ognia wynoszącą 40 naboi. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy M60E2 kal. 7,62 mm. Uzupełnienie stanowi umieszczony na stropie wieży wielkokalibrowy karabin maszynowy K6 kal. 12,7 mm. Jednostkę napędową w zależności od transzy nabywanych pojazdów stanowi silnik wysokoprężny MTU MT883 Ka-501 o mocy 1500 KM lub południowokoreański Doosan DV27K również o mocy 1500 KM. Oba pozwalają na rozpędzenie tego ważącego 55 ton czołgu do prędkości maksymalnej 70 km/h. Obecnie jedynymi ich użytkownikami są Korea Południowa oraz Polska.
fefe
No prosze a jednak kupują z ASOP bo swego czasu ich generałowie narzekali że politycy nie chcą płacić za ASOP bo na północ to nie trzeba ASOP a tu prosze widocznie zmienili zdanie
Stary666
fefe - KAPS nie był wczesniej gotowy, dla nas to dobra wiadomość bo będziemy mieli alternatywę.
Davien3
Stary nasze K2PL miały dostac znacznie lepszy ASOP Trophy KAPS to system bazujacy na granatach odamkowych jak rosyjski Drozd a nie efektorach EFP.
Stary666
Davien3 - KAPS działa tak samo jak Iron First więc nie są to granaty odłamowe, oczywiście fakt nie jest to Trophy ale jeśli KAPS został dopracowany do poziomu Iron First to nie jest to zły system.
Future
Polskie K2pl zapewne będą z silnikami doosan, da nam to wolną rękę przy możliwym exporcie
Stary666
I z przekładniami
Davien3
Future nasze K2 majja silniki MTU i przekładnie RENK a poniewaz K2PL ma byc jak najblizszy do K2....
Stary666
Davien3 - ma być jak najbardziej zunifikowany z najnowszą wersją K2 produkowaną w Koreii, dlatego mogę spokojnie postawić flache na to że jak powstanie K2PL to będzie miał Koreański powerpack.