Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa "gotowa na rakiety z północy"

fot. ROKAF
fot. ROKAF

Południowokoreańskie wojsko jest w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” nowe rakiety krótkiego zasięgu, zaprezentowane niedawno przez Koreę Płn., jeśli zostaną użyte do ataku na Koreę Płd. - oświadczyło we wtorek ministerstwo obrony w Seulu.

Podczas parady z okazji 75-lecia rządzącej partii komunistycznej w Pjongjangu pokazano w sobotę m.in. nowe międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), pociski wystrzeliwane z okrętów podwodnych (SLBM), pociski krótkiego zasięgu oparte na rosyjskich Iskanderach oraz samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet.

Na pytanie o zdolności do obrony przed artylerią i pociskami krótkiego zasięgu zastępca rzecznika ministerstwa obrony Korei Płd. płk. Mun Hong Sik odparł, że południowokoreańskie wojsko może zestrzelić je przy użyciu rakiet Patriot i systemu rakietowego ziemia-powietrze M-SAM II, który ma zostać wkrótce rozmieszczony.

„W przypadku jednoczesnych ataków (z użyciem różnych rodzajów pocisków) możemy natychmiast na nie odpowiedzieć i unieszkodliwić je za pomocą nie tylko koreańskich systemów obronnych, ale również (…) innych strategicznych systemów uderzeniowych” – powiedział Mun, cytowany przez agencję prasową Yonhap.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył w rocznicowym przemówieniu, że "środki odstraszania od wojny" służą wyłącznie obronności i „nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostaną użyte jako pierwsze”. Zaznaczył jednak, że w przypadku podważenia suwerenności jego kraju lub ataku odpowie on, „używając najpotężniejszej dostępnej nam siły ofensywnej”.

Źródło:PAP

Komentarze