Siły zbrojne

Konwój migrantów na granicy. WOT podnosi gotowość

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Podnosimy gotowość naszych sił do wsparcia Straży Granicznej w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej - konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy - poinformował w poniedziałek rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

W poniedziałek rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informując o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską, napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami. Wśród nich są także dzieci.

"Podnosimy gotowość naszych sił w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej - konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy" - napisał płk Pietrzak w poniedziałek na Twitterze.

"Podnosimy alert gotowości naszych sił do wsparcia Straży Granicznej! Od g. 10.30 100 procent żołnierzy 1,2,4 BOT jest w 6-godzinnej got. do działania. Żołnierze! Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich!" - czytamy na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Oznacza to, że gotowość do natychmiastowego stawiennictwa w czasie wynoszącym mniej niż 6 godzin jest możliwa u żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. Nieco wydłużony czas gotowości w czasie nie dłuższym niż 12 godzin obowiązuje żołnierzy z województwa mazowieckiego, zaś w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim gotowość do stawiennictwa jest możliwa w czasie do 24 godzin. W pozostałych województwach, znajdujących się na zachodzie kraju nie przewiduje się podniesienia gotowości.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/Defence24

Reklama
Reklama

Komentarze