Siły zbrojne

Koniec epopei Ślązaka

ORP Ślązak. Fot. Andrzej Nitka
ORP Ślązak. Fot. Andrzej Nitka

Na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, podpisany został przez przedstawicieli Wykonawcy oraz Zamawiającego protokół zdawczo-odbiorczy okrętu Ślązak. Tym samym zakończony został odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP.

Uroczystość odbyła się 8 listopada 2019 r. o godz. 11. Miejscem uroczystości było lądowisko śmigłowca na przekazywanym okręcie.

Ślązak przeszedł pozytywnie próby zdawczo-odbiorcze, które - po usunięciu w lipcu i sierpniu dostrzeżonych usterek - zakończono we wrześniu 2019 r. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Defence24.pl po ich zakończeniu "okręt był w pełni sprawny i gotowy do służby".

Inspektorat Uzbrojenia, odpowiadając na pytanie dlaczego jednostka nie jest wprowadzana do służby stwierdził, że „trwa proces opracowania dokumentacji zdawczo-odbiorczej oraz wykonywane są przez Wykonawcę czynności obsługowe przed przekazaniem jednostki do użytkownika”. Podobnie informowała zresztą PGZ Stocznia Wojenna wskazując na trwające obecnie końcowe prace „związane z protokolarnym przekazaniem okrętu do Zamawiającego”.

Ślązak to okręt patrolowy, ma 95 m długości i 13 m szerokości oraz 1800 t wyporności. Rozwija prędkość maksymalną około 30 węzłów, jest uzbrojony w 76-milimetrową armatę OTO Melara, dwie 30-milimetrowe armaty Marlin-WS, cztery wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom oraz cztery wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.